Folders |
2017 Results - Sam Burley Hall of Fame InvitationalPublished by
Results: Track Timing and Data Management Licensed to Track Timing and Data Management - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/4/2017 08:50 PM
COACH SAM BURLEY HALL OF FAME - 3/3/2017 to 3/4/2017
TRACK & FIELD INVITATIONAL
TROPICAL PARK MIAMI, FLORIDA
Results
Girls 100 Meter Dash
========================================================================
BURLEY: $ 11.56 3/3/2012 Shayla Sanders, Boyd Anderso
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1324 Zatoria Thompson 9 Aquinas 11.94q 4.8 12
2 486 Jazmyn Smith 11 Gulliver 11.99q 0.6 5
3 45 Morgan Rhett 10 Am Heritage 12.01q 1.3 8
4 32 Myrka Cadet 8 Am Heritage 12.23q 3.4 11
5 1378 Shania Jenkins 11 Vero Beach 12.31q 1.4 4 12.304
5 817 Taquaria Whiley 11 Northwestern 12.31q 5.1 13 12.304
7 229 Victoria Karr 9 Coral Reef 12.33q 4.9 14
8 38 Jada James 12 Am Heritage 12.35q 1.8 10 12.349
9 237 Jaela Swasey 11 Coral Reef 12.35 5.1 13 12.350
10 748 De'aria Smith 9 Killian 12.38 1.3 8
11 1226 Sarah Wollaston 12 Somerset 12.48 1.2 6
12 1309 Thalia Dyer 9 Aquinas 12.56 0.6 5
13 1029 Jade Blake 9 Olympia 12.57 3.4 11
14 1434 Avonti Holt 12 Wharton 12.58 -1.1 7
15 811 Christon Kingcade 10 Northwestern 12.59 4.9 14
16 1315 Kristen Laidlaw 12 Aquinas 12.62 1.9 3
17 912 Cierra Vaughn 12 Miramar 12.66 4.6 9
18 1373 Amber Bell 11 Vero Beach 12.76 1.9 3
19 321 Jahairah Joseph 12 Krop 12.78 1.3 8 12.773
20 786 Denitria Stevens 12 Norland 12.78 1.4 4 12.780
21 895 Rebekah Alexandre 12 Miramar 12.86 1.8 10
22 701 Nigeria Starks 11 Edison 12.92 4.6 9
23 316 Jacoria Burton 9 Krop 12.95 1.2 6
24 700 nikisha Pierre 10 Edison 12.98 -1.1 7
25 238 Kyra Wong 11 Coral Reef 13.00 3.1 1 12.993
26 557 Lizt Del Castillo 11 Ferguson 13.00 5.1 13 12.998
27 7 Dejanee Parms 11 Mourning 13.02 -1.1 7 13.011
28 901 Drewann Fearon 10 Miramar 13.02 4.9 14 13.016
29 1251 Andreanna Scott 9 South Dade 13.06 3.1 1
30 432 Idalia Talbert 10 Fort Myers 13.11 4.9 14
31 1039 Dacia Williams 12 Olympia 13.20 1.9 3
32 813 Shamarah Shannon 11 Northwestern 13.21 3.1 1 13.203
33 747 Kalai Simmons 11 Killian 13.21 4.8 12 13.204
34 355 Stephanie Joseph 12 Everglades 13.29 3.1 1
35 509 Ishanteria Brown 10 Homestead 13.30 1.3 8 13.295
36 1036 Jacielle Padilla 9 Olympia 13.30 -0.6 2 13.298
37 941 Arnesa Baxter 9 North Miami 13.30 1.8 10 13.299
38 1174 Kristen Coy 12 Ransom 13.32 4.8 12
39 780 Jessica Newell 11 Norland 13.33 1.8 10
40 654 Breanna Simmons 11 Carol City 13.34 1.2 6 13.335
41 324 Ranyah McCloud 9 Krop 13.34 1.3 8 13.339
42 1140 Amoni Jones 12 Raines 13.36 3.4 11
43 772 Dakaylia Green 10 Norland 13.37 1.4 4
44 1279 Janice Joseph 11 Span River 13.43 0.6 5
45 697 myflore methellus 12 Edison 13.44 -1.1 7
46 566 Nandi Okonkwo 11 Ferguson 13.46 3.4 11
47 1146 Emerald Williams 11 Raines 13.49 4.6 9
48 180 Sofia Gonzalez-Lan 10 Coral Gables 13.62 1.9 3
49 646 Jay'Kaysha Cockran 10 Carol City 13.66 1.9 3
50 386 Aaliyah Louis 11 Varela 13.68 -0.6 2
51 351 Jordan Andrew 11 Everglades 13.71 1.4 4
52 1254 Jada Williams 9 South Dade 13.72 3.4 11
53 1060 Katya Alejo 9 Lourdes 13.80 0.6 5
54 855 Kalia Richardson 11 Palmetto 13.85 1.4 4
55 656 Twankeria Vandyke 9 Carol City 13.87 1.4 4 13.862
56 1399 Caroline Boulris 9 Westminster 13.87 1.4 4 13.868
57 184 Desnee Johnson 11 Coral Gables 13.91 1.8 10 13.903
58 356 trisha juste 12 Everglades 13.91 1.9 3 13.909
59 707 Wanique Foster 9 Jackson 13.95 5.1 13
60 103 Arike Coker 9 Archimedean 13.97 4.8 12
61 1364 Alicia Coleman 9 Suncoast 14.01 5.1 13
62 481 Martina Lasen 9 Gulliver 14.03 5.1 13
63 5 Dianni Martinez-ca 9 Mourning 14.04 -1.1 7
64 1407 Isabella Jansen 9 Westminster 14.07 4.9 14
65 1214 Isbel Barros 9 Somerset 14.23 1.3 8 14.221
66 562 Vania Loayza 11 Ferguson 14.23 1.2 6 14.225
67 447 Carole Poveda 9 Braddock 14.26 5.1 13 14.254
68 1410 Tamara Kurt 11 Westminster 14.26 3.1 1 14.257
69 277 Stella Leon 9 Doral 14.28 4.6 9 14.275
70 1073 Sophia Guidi 10 Lourdes 14.28 -0.6 2 14.276
71 1370 Taniya Vaughn 9 Suncoast 14.34 1.2 6
72 1065 Isabella Dieguez 9 Lourdes 14.41 0.6 5
73 70 Moesha Baptiste 12 American 14.44 4.8 12
74 278 Melissa Marrero 11 Doral 14.49 4.8 12
75 174 Danita Fernandez 11 Coral Gables 14.52 3.4 11
76 675 Doniya Collins 10 Central 14.60 1.9 3 14.591
77 482 Katerina Navarro 9 Gulliver 14.60 1.8 10 14.593
78 678 Mikayla Rivers 11 Central 14.83 4.9 14
79 80 Aiyana Joseph 9 American 14.91 1.8 10
80 389 Maria Rivera 11 Varela 15.07 -1.1 7
81 1098 Julia Cohen 11 Palmer 15.20 1.2 6
82 1107 Joya Lahoud 9 Palmer 15.24 4.6 9
83 1094 Patricia Amo 9 Palmer 15.36 0.6 5
84 449 Natasha Rodriguez 9 Braddock 15.51 -0.6 2
85 381 Brianna Caballero 11 Varela 15.56 1.9 3
86 445 Isabella Monzon 9 Braddock 15.66 1.4 4
87 266 Kelsie Bolanos 9 Doral 16.16 -0.6 2
-- 1248 Carshay Kinchen 10 South Dade FS 5.1 13
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
BURLEY: $ 11.56 3/3/2012 Shayla Sanders, Boyd Anderso
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 486 Jazmyn Smith 11 Gulliver 11.92 1.0 10
2 1324 Zatoria Thompson 9 Aquinas 12.05 1.0 8
3 45 Morgan Rhett 10 Am Heritage 12.10 1.0 6
4 32 Myrka Cadet 8 Am Heritage 12.30 1.0 5
5 38 Jada James 12 Am Heritage 12.44 1.0 4
6 229 Victoria Karr 9 Coral Reef 12.47 1.0 3
7 1378 Shania Jenkins 11 Vero Beach 12.48 1.0 2
8 817 Taquaria Whiley 11 Northwestern 12.80 1.0 1
Girls 200 Meter Dash
========================================================================
BURLEY: $ 23.25 3/3/2012 Shayla Sanders, Boyd Anderso
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 31 Danielle Bess 9 Am Heritage 24.24q 4.4 1
2 814 Twanisha Terry 12 Northwestern 24.25q 0.4 3
3 1324 Zatoria Thompson 9 Aquinas 24.33q 0.8 11
4 1299 Zahria Allers 9 Aquinas 24.47q 2.2 10
5 748 De'aria Smith 9 Killian 24.57q 0.4 3
6 486 Jazmyn Smith 11 Gulliver 24.58q 1.5 4
7 1242 Brandy Elysee 12 South Dade 24.59q -0.2 12
8 817 Taquaria Whiley 11 Northwestern 24.85q 2.2 10
9 32 Myrka Cadet 8 Am Heritage 24.92 1.3 9
10 1226 Sarah Wollaston 12 Somerset 25.00 1.7 7
11 1434 Avonti Holt 12 Wharton 25.13 1.2 5
12 321 Jahairah Joseph 12 Krop 25.26 4.4 1
13 1309 Thalia Dyer 9 Aquinas 25.49 3.6 13
14 78 Aaliayah Fisher 10 American 25.54 1.1 14
15 1032 Kenya Dillon 12 Olympia 25.55 1.7 7
16 912 Cierra Vaughn 12 Miramar 25.60 1.9 6
17 33 Kori Collins 11 Am Heritage 25.71 0.8 11
18 1378 Shania Jenkins 11 Vero Beach 25.77 -0.2 12
19 895 Rebekah Alexandre 12 Miramar 25.84 1.3 9
20 954 Rodajai Washington 10 North Miami 25.96 4.4 1
21 1029 Jade Blake 9 Olympia 26.09 -0.4 15
22 229 Victoria Karr 9 Coral Reef 26.11 2.8 8
23 1438 Searra Woods 12 Wharton 26.15 3.9 2
24 1373 Amber Bell 11 Vero Beach 26.16 4.4 1
25 237 Jaela Swasey 11 Coral Reef 26.19 1.5 4
26 270 Brianna De la Rosa 10 Doral 26.43 1.3 9
27 316 Jacoria Burton 9 Krop 26.58 3.9 2
28 87 Desiree Thomas 11 American 26.77 1.7 7
29 557 Lizt Del Castillo 11 Ferguson 26.79 2.2 10
30 327 Amaya Strange 9 Krop 26.89 2.2 10
31 943 Imani Grant 12 North Miami 26.91 -0.2 12
32 780 Jessica Newell 11 Norland 27.07 1.1 14
33 772 Dakaylia Green 10 Norland 27.13 1.5 4
34 1132 Armani M Brown 12 Raines 27.14 1.2 5
35 1376 Nikiyah Glispy 12 Vero Beach 27.37 3.6 13
36 1278 Amiah Jackson 9 Span River 27.38 1.9 6
37 747 Kalai Simmons 11 Killian 27.39 3.9 2
38 1174 Kristen Coy 12 Ransom 27.53 1.5 4
39 356 trisha juste 12 Everglades 27.61 3.6 13
40 83 Alayjah Redmon 12 American 27.65 3.9 2
41 566 Nandi Okonkwo 11 Ferguson 27.68 1.7 7
42 1166 Marina Ayuso 12 Ransom 27.69 2.8 8
43 238 Kyra Wong 11 Coral Reef 27.82 0.8 11
44 396 Pamela Staff 11 Varela 27.87 3.9 2
45 1399 Caroline Boulris 9 Westminster 27.88 -0.2 12
46 434 Jesenia Tobler 12 Fort Myers 27.91 1.1 14
47 429 Benjelle Lafosse 10 Fort Myers 27.99 0.4 3
48 1254 Jada Williams 9 South Dade 28.00 0.4 3
49 717 Nadeline Santana 9 Jackson 28.08 1.2 5
50 652 Ashley Othelot 11 Carol City 28.18 0.8 11 28.180
50 1279 Janice Joseph 11 Span River 28.18 1.7 7 28.180
52 1240 Jurnee Dilworth 11 South Dade 28.27 1.9 6
53 509 Ishanteria Brown 10 Homestead 28.33 2.2 10
54 855 Kalia Richardson 11 Palmetto 28.47 1.9 6
55 433 Jayna Tobler 12 Fort Myers 28.56 0.4 3
56 696 Maria Messena 9 Edison 28.62 2.8 8
57 602 Kouraje Johnson 8 Mater 28.66 -0.4 15
58 351 Jordan Andrew 11 Everglades 28.76 -0.4 15
59 699 Choomay Pierre 9 Edison 28.82 -0.2 12
60 1065 Isabella Dieguez 9 Lourdes 29.01 2.2 10
61 194 Jaida Thompson 12 Coral Gables 29.09 1.3 9
62 1073 Sophia Guidi 10 Lourdes 29.14 4.4 1
63 778 Ashley Mcfarlane 10 Norland 29.24 4.4 1
64 5 Dianni Martinez-ca 9 Mourning 29.30 1.3 9
65 1281 Kwan Michel 12 Span River 29.36 3.9 2
66 1446 Courtney Flanders 11 Miramar 29.38 1.5 4
67 271 Gabriella Estrada 10 Doral 29.49 0.8 11
68 562 Vania Loayza 11 Ferguson 29.57 2.8 8
69 103 Arike Coker 9 Archimedean 29.72 1.1 14
70 447 Carole Poveda 9 Braddock 29.85 2.2 10
71 846 Jania Diaab 10 Palmetto 29.94 3.9 2
72 1060 Katya Alejo 9 Lourdes 30.07 1.5 4
73 711 Johnnaysha McGriff 9 Jackson 30.18 0.4 3
74 268 Victoria Cavallini 11 Doral 30.40 0.8 11
75 363 Dominique Washingt 11 Everglades 30.58 0.8 11
76 484 Sofia Silberwasser 9 Gulliver 30.74 -0.2 12
77 193 Melina Spruill 10 Coral Gables 30.81 1.1 14
78 383 Melanie Gonzalez 12 Varela 30.93 1.3 9
79 439 Cosette Alvarez 9 Braddock 31.07 2.8 8
80 1221 Jada Kairys 7 Somerset 31.89 2.8 8
81 1100 Helena Evans 9 Palmer 32.24 1.5 4
82 1115 Natalie Pulido 9 Palmer 32.54 4.4 1
83 438 Aracelis Alvarez 10 Braddock 32.59 3.6 13
84 858 Princess Wise 11 Palmetto 32.69 1.2 5
85 1097 Abigail Cohen 9 Palmer 34.80 -0.4 15
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
BURLEY: $ 23.25 3/3/2012 Shayla Sanders, Boyd Anderso
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 814 Twanisha Terry 12 Northwestern 23.50 -0.8 10
2 1299 Zahria Allers 9 Aquinas 24.15 -0.8 8
3 1324 Zatoria Thompson 9 Aquinas 24.34 -0.8 6
4 748 De'aria Smith 9 Killian 24.62 -0.8 5
5 1242 Brandy Elysee 12 South Dade 24.65 -0.8 4
6 31 Danielle Bess 9 Am Heritage 24.71 -0.8 3
7 817 Taquaria Whiley 11 Northwestern 24.85 -0.8 2
-- 486 Jazmyn Smith 11 Gulliver DNF -0.8
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
BURLEY: $ 53.36 3/2009 Ebony Eutsey, Miami Southridge
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 1242 Brandy Elysee 12 South Dade 56.73q 5
2 1175 Jatana Folston 10 Ransom 57.03q 1
3 815 Ulani Toussaint 11 Northwestern 57.13q 3
4 31 Danielle Bess 9 Am Heritage 57.82q 2
5 1303 Jermecia Brown 9 Aquinas 57.87q 4
6 1438 Searra Woods 12 Wharton 58.22q 7
7 47 Kenya Thompson 8 Am Heritage 58.44q 10
8 1318 Erica Murphy 11 Aquinas 58.57q 6
9 1369 Latasha Smith 10 Suncoast 58.85 9
10 952 Aliyah Simmons 10 North Miami 59.54 14
11 1435 Bryanna Rivers 12 Wharton 59.67 12
12 1028 Ukeyvia Beckwith 12 Olympia 1:00.06 11
13 1376 Nikiyah Glispy 12 Vero Beach 1:00.42 10
14 325 Rachel Pierre-Loui 11 Krop 1:00.83 12
15 7 Dejanee Parms 11 Mourning 1:01.14 14
16 270 Brianna De la Rosa 10 Doral 1:01.42 2
17 718 Tiara Taylor 11 Jackson 1:01.52 3
18 318 Kalesha Darisme 12 Krop 1:01.87 7
19 1133 Samaiyah Coleman 11 Raines 1:02.55 9
20 772 Dakaylia Green 10 Norland 1:02.84 3
21 1409 Sofia Jimenez 11 Westminster 1:03.33 9 1:03.327
22 87 Desiree Thomas 11 American 1:03.33 10 1:03.330
23 779 Crystal Nealy 12 Norland 1:03.34 1
24 561 Io Gonzalez 11 Ferguson 1:03.54 11
25 948 Kayla McCray 9 North Miami 1:03.68 14
26 1139 Kanesheaira Johnso 10 Raines 1:03.88 13
27 1131 Armani A Brown 11 Raines 1:03.93 5
28 1179 Ellie Moret 11 Ransom 1:04.08 10
29 900 Fedeline Exantus 10 Miramar 1:04.10 2
30 192 Carra Springer 10 Coral Gables 1:04.29 11
31 219 Zynia Alvarez 11 Coral Reef 1:04.43 8
32 230 Celimar Mion 11 Coral Reef 1:04.58 12
33 750 Destiny Whitehead 10 Killian 1:04.72 6
34 281 Nicole Monsalve 9 Doral 1:04.76 8
35 1374 Johna Crankfield 10 Vero Beach 1:05.02 1
36 741 Jasmine Askew 9 Killian 1:05.05 5
37 607 Jennifer Olliarvid 12 Mater 1:05.09 7
38 78 Aaliayah Fisher 10 American 1:05.32 4
39 1072 Alyssa Granda 9 Lourdes 1:05.33 11
40 1436 Nia Rivers 9 Wharton 1:05.53 9
41 1171 Noelle Burke 11 Ransom 1:05.98 5
42 1367 Vanessa Nocent 11 Suncoast 1:06.11 7
43 1075 Paulina Mascaro 9 Lourdes 1:06.34 6
44 855 Kalia Richardson 11 Palmetto 1:06.61 3
45 1078 Alexandra Perez 10 Lourdes 1:06.69 7
46 361 tanese reid 8 Everglades 1:06.72 4
47 1281 Kwan Michel 12 Span River 1:06.77 14
48 744 Danasia Hatfield 9 Killian 1:06.92 11
49 1110 Soleil Martinez 9 Palmer 1:07.22 11
50 1252 Nakia Shinhoster-R 9 South Dade 1:07.49 1
51 181 Jada Holton 10 Coral Gables 1:07.50 11
52 645 Alanna Cadet 9 Carol City 1:07.96 5
53 1278 Amiah Jackson 9 Span River 1:08.00 14
54 946 Takira Koonce 12 North Miami 1:08.14 6
55 909 Cheyanne Morris 10 Miramar 1:08.32 11
56 42 Garcelle Lawson 12 Am Heritage 1:08.49 14
57 74 Nayla Burts 11 American 1:08.71 2
58 1449 Chloe Dorsainvil-S 12 Coral Reef 1:08.77 13
59 1418 Caitlin Teasdale 10 Westminster 1:09.02 8
60 387 Mariana Morante 12 Varela 1:09.24 10
61 481 Martina Lasen 9 Gulliver 1:09.75 1
62 776 Latina Mattis, 10 Norland 1:10.50 6
63 1225 Andrea Singh 9 Somerset 1:10.51 13
64 1217 Chloe Denis 8 Somerset 1:10.67 3
65 359 Sarah Mcpherson 10 Everglades 1:11.30 13
66 1036 Jacielle Padilla 9 Olympia 1:11.41 13 1:11.401
67 1224 Madyson Pena 10 Somerset 1:11.41 6 1:11.409
68 5 Dianni Martinez-ca 9 Mourning 1:11.43 8
69 439 Cosette Alvarez 9 Braddock 1:11.52 10
70 276 Samantha Leon 10 Doral 1:11.92 4
71 1098 Julia Cohen 11 Palmer 1:12.55 14
72 518 Shanice Tolbert 11 Homestead 1:13.50 5
73 698 Katline Petit Matr 10 Edison 1:13.65 14
74 182 Isabel Jean 9 Coral Gables 1:14.36 9
75 510 kiera Clay 10 Homestead 1:15.32 8
76 552 Katerina Cardozo 9 Ferguson 1:15.36 10
77 694 Cassandra Hernande 12 Edison 1:16.34 7
78 853 Zoe Nye 9 Palmetto 1:16.55 9 1:16.547
79 843 Virginia Boone 11 Palmetto 1:16.55 4 1:16.550
80 1100 Helena Evans 9 Palmer 1:16.68 12
81 440 Claudia Cotanda 9 Braddock 1:17.81 8
82 679 Olivia Vigille 10 Central 1:19.11 6
83 108 Tatiana Valdes 10 Archimedean 1:19.49 7
84 677 Lori Lumpkin 10 Central 1:20.96 10
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
BURLEY: $ 53.36 3/2009 Ebony Eutsey, Miami Southridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 815 Ulani Toussaint 11 Northwestern 56.19 10
2 1175 Jatana Folston 10 Ransom 56.52 8
3 47 Kenya Thompson 8 Am Heritage 57.32 6
4 1242 Brandy Elysee 12 South Dade 57.64 5
5 1318 Erica Murphy 11 Aquinas 57.72 4
6 1303 Jermecia Brown 9 Aquinas 58.05 3
7 1438 Searra Woods 12 Wharton 58.16 2
8 31 Danielle Bess 9 Am Heritage 1:00.12 1
Girls 800 Meter Run
===================================================================
BURLEY: $ 2:13.78 3/3/2012 Daesha Rogers, Heritage
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 605 Jinah Mickens-Mali 8 Mater 2:19.51q 2
2 810 Zaria Jackson 12 Northwestern 2:23.62q 1
3 949 Javenique Mcdowell 12 North Miami 2:24.23q 4
4 808 Ayoola Gbolade 11 Northwestern 2:24.25q 3
5 1435 Bryanna Rivers 12 Wharton 2:24.30q 1
6 1377 Grace Gumpel 11 Vero Beach 2:25.84q 2
7 609 Marjury Rodriguez 9 Mater 2:26.87q 6
8 1362 Annie Allmark 12 Suncoast 2:28.65q 5
9 34 Veroneeka Dorval 11 Am Heritage 2:29.41q 2
10 1033 Gaelle Dorilas 12 Olympia 2:30.04q 2
11 951 Kenyata Siede 12 North Miami 2:30.24q 4
12 1037 Dianna Perez 12 Olympia 2:30.68q 5
13 807 Lakeria Gathers 9 Northwestern 2:30.92q 2
14 431 Sidney Oakes-Lottr 12 Fort Myers 2:31.81q 6
15 560 Minnell Fundora 12 Ferguson 2:32.09q 5
16 1181 Caroline Pryor 12 Ransom 2:33.29q 4
17 37 Gina Heintskill 10 Am Heritage 2:33.41 2
18 1311 Valentina House 11 Aquinas 2:33.43 3
19 549 Bianca Banato 9 Ferguson 2:34.72 6
20 178 Paula Gonzalez 11 Coral Gables 2:35.83 1
21 1298 Bridget Alex 11 Aquinas 2:36.37 1
22 191 Gabriela Rudd 9 Coral Gables 2:38.03 6
23 1177 Claire Irigoyen 10 Ransom 2:38.13 1
24 427 Kailyn Kaminski 10 Fort Myers 2:39.29 5
25 740 Chelsea Agim 10 Killian 2:40.03 6
26 426 Julia Holston 10 Fort Myers 2:40.08 5
27 1101 Carmen Gonzalez De 9 Palmer 2:40.24 1
28 1069 Gabriela Garcia-Li 10 Lourdes 2:40.24 4
29 231 Jenna Mulet 11 Coral Reef 2:40.85 2
30 328 Karynna Tranquilis 10 Krop 2:41.51 1
31 1064 Sophia Corrales 9 Lourdes 2:42.29 3
32 777 Nahomi Mazyck 11 Norland 2:42.79 4
33 1183 Hannah Tacher 11 Ransom 2:43.14 6
34 1081 Milana Tirse 10 Lourdes 2:43.23 4
35 601 Sunniah Capers 8 Mater 2:44.56 3
36 1239 Shania Cooper 10 South Dade 2:44.83 4
37 1105 Julia Irvin 10 Palmer 2:45.14 5
38 233 Rachael Osman 12 Coral Reef 2:46.45 3
39 1405 Briana Gomez 9 Westminster 2:50.25 5
40 704 Cyneria Benitez 10 Jackson 2:52.21 5
41 655 Qameri Thompson 11 Carol City 2:52.81 5
42 1245 Glacyann Gunter 10 South Dade 2:52.92 1
43 644 Elettlia Addisonph 9 Carol City 2:53.34 6
44 69 Aminah Austin 11 American 2:53.95 6
45 913 Latavia Watson 9 Miramar 2:53.98 4
46 269 Sandra Cepero 9 Doral 2:56.67 6
47 1282 Brielle Morton 9 Span River 2:57.16 5
48 745 Destiny Johnson 10 Killian 2:57.25 1
49 649 Tierra Jackson 10 Carol City 2:57.74 2
50 41 Gabrielle Lawson 12 Am Heritage 2:57.83 6
51 1274 Morgan Chisholm 11 Span River 2:57.99 5
52 354 Annie Escobar 11 Everglades 2:58.10 5
53 280 Megan Mesa 10 Doral 2:58.44 3
54 1241 Shakeena Edwards 9 South Dade 2:59.15 2
55 850 Eve Janny 9 Palmetto 2:59.73 6
56 1083 Amelia Campos 9 P Beach Central 3:00.01 1
57 393 Melissa Santiago 12 Varela 3:02.86 5
58 853 Zoe Nye 9 Palmetto 3:03.62 3
59 1103 Madison Haggard 9 Palmer 3:04.77 4
60 88 Dominique Williams 12 American 3:17.61 4
61 6 Ysadorah Mondesir- 10 Mourning 3:21.59 3
62 395 Lori Yap Shiny 9 Varela 3:22.61 2
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
BURLEY: $ 2:13.78 3/3/2012 Daesha Rogers, Heritage
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 605 Jinah Mickens-Mali 8 Mater 2:14.62 10
2 808 Ayoola Gbolade 11 Northwestern 2:18.08 8
3 1435 Bryanna Rivers 12 Wharton 2:18.41 6
4 949 Javenique Mcdowell 12 North Miami 2:20.20 5
5 810 Zaria Jackson 12 Northwestern 2:23.63 4
6 609 Marjury Rodriguez 9 Mater 2:24.27 3
7 34 Veroneeka Dorval 11 Am Heritage 2:27.81 2
8 807 Lakeria Gathers 9 Northwestern 2:28.38 1
9 1037 Dianna Perez 12 Olympia 2:28.89
10 951 Kenyata Siede 12 North Miami 2:30.22
11 1377 Grace Gumpel 11 Vero Beach 2:32.74
12 560 Minnell Fundora 12 Ferguson 2:33.18
13 1181 Caroline Pryor 12 Ransom 2:33.45
14 1033 Gaelle Dorilas 12 Olympia 2:33.81
15 1362 Annie Allmark 12 Suncoast 2:35.36
Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
BURLEY: $ 4:59.26 3/5/2016 Kristlin Gear, Fort Myers
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 423 Kristlin Gear 12 Fort Myers 5:10.05 3 10
2 428 Fiona Kurland 11 Fort Myers 5:12.70 3 8
3 1284 Rylee Pustilnik 9 Span River 5:15.77 3 6
4 546 Lisa Adjouadi 9 Ferguson 5:19.86 3 5
5 1079 Sabrina Quijano 12 Lourdes 5:22.38 3 4
6 430 Caroline MacKenzie 10 Fort Myers 5:22.97 2 3
7 1377 Grace Gumpel 11 Vero Beach 5:23.39 3 2
8 949 Javenique Mcdowell 12 North Miami 5:24.47 3 1
9 1311 Valentina House 11 Aquinas 5:31.13 3
10 1298 Bridget Alex 11 Aquinas 5:31.52 3
11 547 Kaylee Alfaro 12 Ferguson 5:33.53 3
12 1275 Lila Clarkson 9 Span River 5:35.91 2
13 1362 Annie Allmark 12 Suncoast 5:38.26 3
14 1365 Hanna Emerson 9 Suncoast 5:38.61 3
15 1436 Nia Rivers 9 Wharton 5:39.09 3
16 1061 Alana Batista 9 Lourdes 5:40.22 1
17 1077 Calyope Ortega 12 Lourdes 5:40.43 3
18 854 Sabina Ortiz 9 Palmetto 5:43.06 1
19 1182 Beatriz Ruan 12 Ransom 5:43.39 3
20 1086 Nicole Megrath 11 P Beach Central 5:45.13 3
21 1105 Julia Irvin 10 Palmer 5:57.23 2
22 803 Nina Burgos 10 Northwestern 5:57.85 3
23 1382 Autumn Schutt 11 Vero Beach 5:58.89 3
24 43 Olivia Lloyd 10 Am Heritage 5:59.25 2
25 740 Chelsea Agim 10 Killian 6:00.20 2
26 1319 Jaziah Ochoa 10 Aquinas 6:08.42 2
27 444 Lauren Locke 11 Braddock 6:09.54 2
28 71 Shondrea Barthell 10 American 6:10.34 2
29 1035 Julia House 12 Olympia 6:11.97 2
30 328 Karynna Tranquilis 10 Krop 6:13.18 2
31 1087 Lindsey Miller 9 P Beach Central 6:13.26 2
32 175 Abigail Flores 11 Coral Gables 6:17.04 1
33 234 Alexandra Quintana 10 Coral Reef 6:17.15 2
34 185 Jessica Kluck 11 Coral Gables 6:17.23 1
35 1177 Claire Irigoyen 10 Ransom 6:18.22 3
36 1253 Yeysy Velasquez 11 South Dade 6:18.42 1
37 608 Ashley Paredes 11 Mater 6:18.82 2
38 1088 Danielle Morton 11 P Beach Central 6:22.03 2
39 551 Elizabeth Cardozo 10 Ferguson 6:22.68 2
40 851 Lylia Jiang 12 Palmetto 6:25.12 1
41 1114 Taylor Murphy 11 Palmer 6:31.70 2
42 452 Briana Vidal 11 Braddock 6:32.04 2
43 173 Carolina Alvarez 9 Coral Gables 6:33.31 1
44 84 marlene sander 10 American 6:34.35 1
45 1405 Briana Gomez 9 Westminster 6:39.17 1
46 448 Amanda Rios 11 Braddock 6:45.42 1
47 848 Shannon Faradji 11 Palmetto 6:45.77 1
48 1249 Jaimee Labanino 9 South Dade 6:47.47 2
49 222 Giuliana Carballo 10 Coral Reef 6:53.93 1
50 48 Emersyn Zintsmaste 11 Am Heritage 6:56.97 2
51 226 Natalie Gaither 10 Coral Reef 6:57.97 1
-- 857 Jordan Shapiro 9 Palmetto DNF 3
-- 1375 Brenna Duncanson 11 Vero Beach DNF 3
-- 36 Sammie Goldberg 10 Am Heritage DNF 3
Girls 3200 Meter Run
==========================================================================
BURLEY: $ 11:00.32 3/5/2016 Natalie Varela, Gulliver
BURLEY: $ 11:01.59 3/1/2014 Alexa Cruz, Aquinas
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 488 Natalie Varela 9 Gulliver 10:59.67$ 2 10
2 1284 Rylee Pustilnik 9 Span River 11:03.15 2 8
3 857 Jordan Shapiro 9 Palmetto 11:34.66 2 6
4 1062 Rebecca Bergnes 9 Lourdes 11:35.83 2 5
5 443 Maria Fernandez 11 Braddock 11:38.19 2 4
6 1275 Lila Clarkson 9 Span River 11:48.83 2 3
7 1066 Jeannie Estevez 11 Lourdes 11:49.41 2 2
8 549 Bianca Banato 9 Ferguson 11:52.14 2 1
9 1298 Bridget Alex 11 Aquinas 11:57.05 2
10 446 Havana Perez 9 Braddock 12:04.25 2
11 564 Jazmyn Martinez 12 Ferguson 12:10.41 2
12 1076 Elizabeth McCann 10 Lourdes 12:31.58 2
13 854 Sabina Ortiz 9 Palmetto 12:45.31 1
14 326 Mia Sanford 9 Krop 12:49.44 2
15 556 Gabriela Crespi 12 Ferguson 12:50.27 2
16 1320 Alexis Rosa 11 Aquinas 13:00.85 1
17 283 Lia Rosado 10 Doral 13:02.06 2
18 43 Olivia Lloyd 10 Am Heritage 13:10.77 2
19 877 Paloma Pimentel 12 Sunset 13:14.11 2
20 185 Jessica Kluck 11 Coral Gables 13:34.21 1
21 1276 Violet Comber-Wile 11 Span River 13:40.37 2
22 1106 Sena Irvin 8 Palmer 13:40.42 1
23 1416 Georgia Strump 6 Westminster 13:49.34 1
24 1414 Angel Sajous 6 Westminster 13:51.05 1
25 451 Victoria Veliz 9 Braddock 13:52.90 1
26 195 Sofia Viglucci 11 Coral Gables 13:58.63 1
27 189 Trinidad McGraw 10 Coral Gables 14:37.54 1
28 48 Emersyn Zintsmaste 11 Am Heritage 15:34.88 1
29 852 Samantha Mormile 12 Palmetto 15:46.40 1
Girls 100 Meter Hurdles
========================================================================
BURLEY: $ 13.86 3/5/2016 Timetria Mitchell, Northwestern
BURLEY: $ 13.87 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 713 Tiara McMinn 12 Jackson 14.39q 0.8 1
2 1032 Kenya Dillon 12 Olympia 14.53q -0.2 2
3 816 Ariayanna Val 12 Northwestern 14.74q 0.7 4
4 818 De'Andreah Young 12 Northwestern 14.77q 4.4 3
5 1437 Aria Tate 12 Wharton 14.93q 3.8 5
6 1322 Nikia Smith 9 Aquinas 15.22q 0.7 4
7 1304 Jaysha Carter 11 Aquinas 15.25q -0.6 6
8 221 Rayquel Berry 11 Coral Reef 15.58q 3.8 5
9 602 Kouraje Johnson 8 Mater 15.58 0.8 1
10 1137 Corliss Holland 10 Raines 15.84 4.4 3
11 1244 Serenity Grimes 12 South Dade 15.91 -0.2 2
12 1372 Jeanne Astremon 10 Vero Beach 16.02 3.8 5
13 940 Megan Anthony 12 North Miami 16.35 -0.6 6
14 898 Gabriella Carter 11 Miramar 16.35 0.7 4
15 1315 Kristen Laidlaw 12 Aquinas 16.44 0.7 4
16 1176 Anne Gutierrez 12 Ransom 16.96 -0.6 6
17 183 Stephanie Jobe 9 Coral Gables 17.26 -0.2 2
18 1142 Kennedy Riggins 12 Raines 17.43 4.4 3
19 1363 Lillian Calix 12 Suncoast 17.54 -0.2 2
20 220 Kayla Anderson 11 Coral Reef 18.03 0.8 1
21 422 Brittney Corgelas 10 Fort Myers 18.41 0.7 4
22 944 Schekina Jean 12 North Miami 18.79 -0.6 6
23 899 Jewel Clark 10 Miramar 19.36 3.8 5
24 1401 Isabel De Allende 9 Westminster 19.40 0.8 1
25 1379 Vonisha Kaigler 10 Vero Beach 19.49 3.8 5
26 897 Trud-Ann Baker 10 Miramar 19.57 4.4 3
27 1063 Emily Centeno 9 Lourdes 19.60 4.4 3
28 320 Tianna Jackson 11 Krop 19.62 -0.2 2
29 329 Asia Walker 9 Krop 19.67 4.4 3
30 1071 Olivia Gonzalez 11 Lourdes 20.32 -0.2 2
31 1448 Alejandra Acevedo 9 Westminster 20.45 -0.6 6
32 555 Jessica Cosio 11 Ferguson 20.50 -0.6 6
33 571 Sanai Solomon 9 Ferguson 20.50 0.8 1
34 313 Weedgie Atis 12 Krop 20.69 0.7 4
35 570 Sophia Samardjich 11 Ferguson 20.98 3.8 5
36 1411 Arielle Levi 9 Westminster 21.13 -0.2 2
37 1113 Savannah Milton 12 Palmer 21.26 3.8 5
38 1108 Maya Lebowitz 11 Palmer 22.11 0.7 4
39 1250 Daned Robaina 9 South Dade 23.30 4.4 3
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
BURLEY: $ 13.86 3/5/2016 Timetria Mitchell, Northwestern
BURLEY: $ 13.87 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 713 Tiara McMinn 12 Jackson 13.92 2.1 10
2 1032 Kenya Dillon 12 Olympia 14.22 2.1 8
3 816 Ariayanna Val 12 Northwestern 14.22 2.1 6
4 818 De'Andreah Young 12 Northwestern 14.96 2.1 5
5 1322 Nikia Smith 9 Aquinas 15.02 2.1 4
6 221 Rayquel Berry 11 Coral Reef 16.03 2.1 3
7 1304 Jaysha Carter 11 Aquinas 16.06 2.1 2
8 1437 Aria Tate 12 Wharton 22.41 2.1 1
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
BURLEY: $ 41.45 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
BURLEY: $ 41.45 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 818 De'Andreah Young 12 Northwestern 43.32q 9
2 809 Markalah Hart 9 Northwestern 44.25q 3
3 1244 Serenity Grimes 12 South Dade 44.53q 1
4 816 Ariayanna Val 12 Northwestern 45.39q 7
5 1306 Imani Christian 11 Aquinas 45.59q 8
6 746 Darnisha McGuire 11 Killian 46.17q 4
7 1304 Jaysha Carter 11 Aquinas 46.30q 5
8 1322 Nikia Smith 9 Aquinas 46.70q 7
9 1178 Jacqueline Kirk 12 Ransom 47.50 2
10 388 Sofia Naya 12 Varela 47.99 3
11 235 Brianna Sinclair 10 Coral Reef 48.04 1
12 1137 Corliss Holland 10 Raines 48.06 6
13 319 Mickaylah Gardiner 9 Krop 48.96 7
14 602 Kouraje Johnson 8 Mater 48.97 1
15 236 Chelsea Spence 9 Coral Reef 49.07 6
16 487 Antonia Spencer 12 Gulliver 49.29 4
17 1176 Anne Gutierrez 12 Ransom 49.51 8
18 712 Tiana McMinn 10 Jackson 49.66 6
19 1130 Andrea Brown 11 Raines 50.10 2
20 1379 Vonisha Kaigler 10 Vero Beach 50.55 9
21 899 Jewel Clark 10 Miramar 51.62 4
22 1364 Alicia Coleman 9 Suncoast 51.78 5
23 220 Kayla Anderson 11 Coral Reef 51.91 7
24 898 Gabriella Carter 11 Miramar 52.04 8
25 436 Sophia Zamor 12 Fort Myers 52.51 3
26 320 Tianna Jackson 11 Krop 52.82 9
27 1142 Kennedy Riggins 12 Raines 53.33 2
28 86 Eunequa Strozier 11 American 53.33 5
29 85 Nika Shaw 11 American 53.95 8
30 695 Achly Loubeau 12 Edison 53.95 1
31 277 Stella Leon 9 Doral 54.06 9
32 313 Weedgie Atis 12 Krop 54.11 3
33 1401 Isabel De Allende 9 Westminster 55.10 8
34 177 Laia Gonzalez 9 Coral Gables 55.19 3
35 570 Sophia Samardjich 11 Ferguson 55.37 6
36 944 Schekina Jean 12 North Miami 55.76 5
37 1071 Olivia Gonzalez 11 Lourdes 56.88 1
38 360 Sabina Olivieri 10 Everglades 57.25 2
39 555 Jessica Cosio 11 Ferguson 57.26 2
40 1448 Alejandra Acevedo 9 Westminster 57.41 6
41 359 Sarah Mcpherson 10 Everglades 57.67 8
42 278 Melissa Marrero 11 Doral 58.55 2
43 1243 Soleil George 11 South Dade 1:00.85 5
44 1215 Johannie Beauvais 9 Somerset 1:01.31 3
45 1063 Emily Centeno 9 Lourdes 1:02.62 1
46 353 Shayanne Boulet 12 Everglades 1:02.89 7
47 1224 Madyson Pena 10 Somerset 1:03.32 8
48 263 Stacy Alberty 10 Doral 1:06.24 3
-- 183 Stephanie Jobe 9 Coral Gables DNF 4
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
BURLEY: $ 41.45 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
BURLEY: $ 41.45 3/1/2014 Daeshon Gordon, Northeast (O
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 809 Markalah Hart 9 Northwestern 41.56 10
2 818 De'Andreah Young 12 Northwestern 41.63 8
3 816 Ariayanna Val 12 Northwestern 44.45 6
4 1306 Imani Christian 11 Aquinas 44.79 5
5 1244 Serenity Grimes 12 South Dade 46.03 4
6 1304 Jaysha Carter 11 Aquinas 46.74 3
7 1322 Nikia Smith 9 Aquinas 47.07 2
8 746 Darnisha McGuire 11 Killian 49.00 1
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
BURLEY: $ 45.94 3/3/2012 Boyd Anderson, Boyd Anderso
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 47.23q 2
2 St. Thomas Aquinas HS 'A' 47.85q 4
3 Miami Northwestern HS 'A' 48.55q 1
4 Suncoast HS 'A' 49.04q 4
5 Olympia HS 'A' 49.08q 1
6 Coral Reef HS 'A' 49.19q 4
7 Vero Beach HS 'A' 49.40q 2
8 Raines HS 'A' 49.63q 1
9 Miramar HS 'A' 49.72 3
10 Dr. Michael Krop HS 'A' 50.75 2
11 Miami Norland HS 'A' 50.95 3
12 Miami Edison HS 'A' 51.53 4
13 Fort Myers HS 'A' 51.87 4
14 Miami Carol City HS 'A' 52.00 3
15 Ransom Everglades School 'A' 52.08 1
16 Everglades HS 'A' 52.48 1
17 Westminster Christian School 'A' 52.82 1
18 South Dade HS 'A' 52.92 2
19 John A. Ferguson HS 'A' 53.13 2
20 Coral Gables HS 'A' 53.91 3
21 Gulliver Prep HS 'A' 55.76 3
22 Felix Varela HS 'A' 55.77 4
23 Miami Jackson HS 'A' 55.87 3
24 Doral Academy Charter HS 'A' 56.00 4
25 Homestead Senior HS 'A' 57.03 2
26 Palmer Trinity School 'A' 1:02.01 1
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
BURLEY: $ 45.94 3/3/2012 Boyd Anderson, Boyd Anderso
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miami Northwestern HS 'A' 46.47 10
2 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 47.07 8
3 St. Thomas Aquinas HS 'A' 48.42 6
4 Vero Beach HS 'A' 49.34 5
5 Coral Reef HS 'A' 49.43 4
6 Olympia HS 'A' 49.84 3
7 Suncoast HS 'A' 49.98 2
8 Raines HS 'A' 50.14 1
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
BURLEY: $ 1:37.54 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
BURLEY: $ 1:37.54 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Miami Northwestern HS 'A' $ 1:36.27q 3
2 North Miami HS 'A' 1:43.74q 2
3 Miami Killian HS 'A' 1:44.10q 3
4 Olympia HS 'A' 1:44.88q 1
5 Suncoast HS 'A' 1:45.58q 1
6 Raines HS 'A' 1:45.71q 1
7 Coral Reef HS 'A' 1:46.05q 2
8 South Dade HS 'A' 1:50.07q 2
9 Miami Edison HS 'A' 1:50.92 2
10 Miami Carol City HS 'A' 1:50.93 1
11 Dr. Michael Krop HS 'A' 1:51.80 1
12 Miami Norland HS 'A' 1:53.96 3
13 Coral Gables HS 'A' 1:54.28 1
14 Miramar HS 'A' 1:55.46 3
15 American HS 'A' 1:58.75 2
16 Miami Jackson HS 'A' 2:03.07 2
17 Doral Academy Charter HS 'A' 2:05.09 2
18 Palmer Trinity School 'A' 2:07.75 3
-- St. Thomas Aquinas HS 'A' DQ 2
-- Homestead Senior HS 'A' DQ 1 out of zone
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
BURLEY: $ 1:37.54 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
BURLEY: $ 1:37.54 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miami Northwestern HS 'A' 1:36.88$ 10
2 North Miami HS 'A' 1:43.00 8
3 Suncoast HS 'A' 1:45.57 6
4 Coral Reef HS 'A' 1:46.49 5
5 Olympia HS 'A' 1:47.65 4
6 Raines HS 'A' 1:48.53 3
7 South Dade HS 'A' 1:52.95 2
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
BURLEY: $ 3:47.98 3/1/2014 Miami Southridge, Southridge
K Johnson, S Mason, D Woodard, D Bullock
BURLEY: $ 3:47.98 3/1/2014 Miami Southridge, Southridge
K Johnson, S Mason, D Woodard, D Bullock
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miami Northwestern HS 'A' 3:46.83$ 3 10
2 St. Thomas Aquinas HS 'A' 3:52.25 3 8
3 Wharton HS 'A' 3:59.38 3 6
4 North Miami HS 'A' 4:03.55 3 5
5 Miami Jackson HS 'A' 4:07.25 2 4
6 Dr. Michael Krop HS 'A' 4:08.99 3 3
7 Olympia HS 'A' 4:13.48 2 2
8 Mater Academy Charter Ms/Hs 'A' 4:15.91 2 1
9 Raines HS 'A' 4:16.37 3
10 Coral Gables HS 'A' 4:17.92 1
11 Coral Reef HS 'A' 4:22.00 2
12 Miami Norland HS 'A' 4:22.02 2
13 American HS 'A' 4:24.17 2
14 Westminster Christian School 'A' 4:25.55 2
15 Doral Academy Charter HS 'A' 4:27.41 1
16 Everglades HS 'A' 4:30.68 1
17 Miami Carol City HS 'A' 4:45.42 1
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
BURLEY: $ 9:15.44 2/28/2014 Miami Northwestern, Northwestern
A Baker, L Gilbert, R Cooper, D Young
BURLEY: $ 9:15.44 2/28/2014 Miami Northwestern, Northwestern
A Baker, L Gilbert, R Cooper, D Young
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miami Northwestern HS 'A' 9:35.71 2 10
2 Mater Academy Charter Ms/Hs 'A' 9:58.70 2 8
3 John A. Ferguson HS 'A' 10:08.43 2 6
4 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 10:14.40 2 5
5 Our Lady of Lourdes Academy 'A' 10:14.55 1 4
6 Ransom Everglades School 'A' 10:27.75 2 3
7 Palmer Trinity School 'A' 10:40.98 1 2
8 Coral Reef HS 'A' 10:46.95 2 1
9 Coral Gables HS 'A' 10:57.42 2
10 Raines HS 'A' 11:06.93 2
11 Miami Palmetto HS 'A' 11:07.55 1
12 Doral Academy Charter HS 'A' 11:14.92 1
13 American HS 'A' 11:15.20 2
14 Dr. Michael Krop HS 'A' 11:23.01 2
15 South Dade HS 'A' 11:28.99 1
16 Miami Norland HS 'A' 11:35.88 2
17 Miami Carol City HS 'A' 11:36.73 1
18 Felix Varela HS 'A' 11:41.30 1
19 G. Holmes Braddock HS 'A' 11:54.72 1
20 Westminster Christian School 'A' 12:05.61 2
21 Miami Edison HS 'A' 12:23.48 1
Girls High Jump
=======================================================================
BURLEY: $ 5-08 3/4/2016 Tiara Mcminn, Jackson
BURLEY: $ 5-06 2/28/2014 Taylor Dames, Coral Reef
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 713 Tiara McMinn 12 Jackson 1.72m 10
2 1141 Nazah Reddick 12 Raines 1.67m 8
3 1324 Zatoria Thompson 9 Aquinas J1.67m 6
4 1379 Vonisha Kaigler 10 Vero Beach 1.61m 5
5 1137 Corliss Holland 10 Raines 1.57m 4
6 385 Arielle Ho 9 Varela 1.52m 3
7 224 Catherine Espailla 9 Coral Reef J1.52m 2
8 1178 Jacqueline Kirk 12 Ransom 1.47m 1
9 74 Nayla Burts 11 American J1.47m
10 1310 Kayla Hazlewood 12 Aquinas 1.42m
10 910 Alexia Schofield 9 Miramar 1.42m
10 1033 Gaelle Dorilas 12 Olympia 1.42m
10 1244 Serenity Grimes 12 South Dade 1.42m
10 1175 Jatana Folston 10 Ransom 1.42m
10 1172 Ellie Carrera Just 10 Ransom 1.42m
10 225 Dalayni Etienne 9 Coral Reef 1.42m
10 33 Kori Collins 11 Am Heritage 1.42m
10 1317 Jasmine Messiah 10 Aquinas 1.42m
19 567 Jennifer Perez 11 Ferguson 1.37m
19 1247 Silivana Joseph 11 South Dade 1.37m
-- 79 Rachelle Guerrier 11 American NH
-- 1448 Alejandra Acevedo 9 Westminster NH
-- 2 Fabiana Lander 11 Mourning NH
-- 516 Kelsea Johnson 12 Homestead NH
-- 318 Kalesha Darisme 12 Krop NH
-- 708 Jada Graham 9 Jackson NH
-- 183 Stephanie Jobe 9 Coral Gables NH
-- 1113 Savannah Milton 12 Palmer NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
BURLEY: $ 11-09 3/1/2013 Summer Schafers, Olympia
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1176 Anne Gutierrez 12 Ransom 10-09.00 10
2 421 Alexandra Chlumsky 10 Fort Myers 10-00.00 8
3 1314 Kendyl Kerekes 11 Aquinas 9-06.00 5.50
3 40 Sidney Lampert 12 Am Heritage 9-06.00 5.50
5 557 Lizt Del Castillo 11 Ferguson 9-00.00 4
6 1117 Autumn-Jade Stoner 10 Palmer 8-06.00 3
7 479 Charissa Keller 12 Gulliver 8-00.00 2
8 1316 Jana LeBert 12 Aquinas J8-00.00 1
9 1184 Zoe Tsoukas 9 Ransom 7-06.00
9 1185 Daniela Zaidenberg 10 Ransom 7-06.00
9 191 Gabriela Rudd 9 Coral Gables 7-06.00
12 1302 Kaitlyn Brito 9 Aquinas 6-06.00
12 565 Cecilia Monge 12 Ferguson 6-06.00
14 548 Anna Arriaga 9 Ferguson 6-00.00
Girls Long Jump
============================================================================
BURLEY: $ 19-08.25 3/2/2012 Robin Reynolds, Jackson
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 802 Taranique Alexande 12 Northwestern 5.54m NWI 10
2 486 Jazmyn Smith 11 Gulliver 5.51m NWI 8
3 1141 Nazah Reddick 12 Raines 5.24m NWI 6
4 809 Markalah Hart 9 Northwestern 5.19m NWI 5
5 221 Rayquel Berry 11 Coral Reef 5.17m NWI 4
6 718 Tiara Taylor 11 Jackson 5.03m NWI 3
7 1378 Shania Jenkins 11 Vero Beach 4.94m NWI 2
8 1379 Vonisha Kaigler 10 Vero Beach 4.88m NWI 1
9 1384 Destiny Weems 12 Vero Beach 4.82m NWI
10 1301 Michaela Brady 11 Aquinas 4.74m NWI
11 1039 Dacia Williams 12 Olympia 4.73m NWI
11 1326 Shacarra Worthy 12 Aquinas 4.73m NWI
13 712 Tiana McMinn 10 Jackson 4.70m NWI
14 812 Dascha Robinson 10 Northwestern 4.68m NWI
15 750 Destiny Whitehead 10 Killian 4.64m NWI
16 903 Jayla Hill 11 Miramar 4.63m NWI
-- 2 Fabiana Lander 11 Mourning ND NWI
-- 1145 Amber Williams 11 Raines ND NWI
-- 1138 Destiny Hudson 10 Raines ND NWI
-- 1180 Briana Pottinger 11 Ransom ND NWI
-- 1179 Ellie Moret 11 Ransom ND NWI
-- 911 Precious Siggers 11 Miramar ND NWI
-- 1038 Anjelie Tirone 12 Olympia ND NWI
-- 897 Trud-Ann Baker 10 Miramar ND NWI
-- 1113 Savannah Milton 12 Palmer ND NWI
-- 181 Jada Holton 10 Coral Gables ND NWI
-- 76 Ashanti Davis 9 American ND NWI
-- 1408 Estefania Jimenez 10 Westminster ND NWI
-- 85 Nika Shaw 11 American ND NWI
-- 1413 Raisa Negrete 10 Westminster ND NWI
-- 1411 Arielle Levi 9 Westminster ND NWI
-- 1247 Silivana Joseph 11 South Dade ND NWI
-- 180 Sofia Gonzalez-Lan 10 Coral Gables ND NWI
-- 1240 Jurnee Dilworth 11 South Dade ND NWI
-- 103 Arike Coker 9 Archimedean ND NWI
-- 104 Michellee Garcia 12 Archimedean ND NWI
-- 487 Antonia Spencer 12 Gulliver ND NWI
-- 558 Marie-France Desir 11 Ferguson ND NWI
-- 39 Zahra Kelsey 8 Am Heritage ND NWI
-- 569 Gennessis Salgado 11 Ferguson ND NWI
-- 563 Emily Luis 11 Ferguson ND NWI
-- 313 Weedgie Atis 12 Krop ND NWI
-- 316 Jacoria Burton 9 Krop ND NWI
-- 270 Brianna De la Rosa 10 Doral ND NWI
-- 483 Rose Scannell 10 Gulliver ND NWI
-- 320 Tianna Jackson 11 Krop ND NWI
-- 786 Denitria Stevens 12 Norland ND NWI
-- 7 Dejanee Parms 11 Mourning ND NWI
-- 74 Nayla Burts 11 American ND NWI
-- 220 Kayla Anderson 11 Coral Reef ND NWI
-- 6 Ysadorah Mondesir- 10 Mourning ND NWI
-- 235 Brianna Sinclair 10 Coral Reef ND NWI
-- 35 Emma Gellman 11 Am Heritage ND NWI
-- 679 Olivia Vigille 10 Central ND NWI
-- 743 Jonae Gibson 9 Killian ND NWI
-- 742 Elizabeth Danier 10 Killian ND NWI
Girls Triple Jump
============================================================================
BURLEY: $ 41-00 2/28/2014 Kimani Rushing, Hallandale
BURLEY: $ 41-00 2/28/2014 Kimani Rushing, Hallandale
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 802 Taranique Alexande 12 Northwestern 11.99m NWI 10
2 812 Dascha Robinson 10 Northwestern 11.35m NWI 8
3 221 Rayquel Berry 11 Coral Reef 11.05m NWI 6
4 1180 Briana Pottinger 11 Ransom 10.65m NWI 5
5 1145 Amber Williams 11 Raines 10.55m NWI 4
6 718 Tiara Taylor 11 Jackson 10.52m NWI 3
7 816 Ariayanna Val 12 Northwestern 10.42m NWI 2
8 1039 Dacia Williams 12 Olympia 10.36m NWI 1
9 1326 Shacarra Worthy 12 Aquinas 10.35m NWI
9 1301 Michaela Brady 11 Aquinas 10.35m NWI
11 750 Destiny Whitehead 10 Killian 10.25m NWI
12 78 Aaliayah Fisher 10 American 10.21m NWI
13 1030 Taylor Champer 12 Olympia 10.18m NWI
14 1384 Destiny Weems 12 Vero Beach 10.08m NWI
15 712 Tiana McMinn 10 Jackson 10.06m NWI
15 181 Jada Holton 10 Coral Gables 10.06m NWI
17 1135 Trinity Dunbar 11 Raines 9.98m NWI
18 177 Laia Gonzalez 9 Coral Gables 9.89m NWI
19 1325 Devyn Verzura 10 Aquinas 9.83m NWI
20 1179 Ellie Moret 11 Ransom 9.62m NWI
21 1144 Gerdaiza Watson 10 Raines 9.55m NWI
22 191 Gabriela Rudd 9 Coral Gables 9.51m NWI
23 558 Marie-France Desir 11 Ferguson 9.49m NWI
24 572 Taylor Tejera 11 Ferguson 9.41m NWI
25 899 Jewel Clark 10 Miramar 9.37m NWI
26 566 Nandi Okonkwo 11 Ferguson 9.31m NWI
27 906 Jaden Jones 10 Miramar 9.08m NWI
28 894 Tolulope Aina 10 Miramar 8.92m NWI
29 313 Weedgie Atis 12 Krop 8.89m NWI
29 480 Arianna Kravetz 11 Gulliver 8.89m NWI
31 236 Chelsea Spence 9 Coral Reef 8.88m NWI
32 103 Arike Coker 9 Archimedean 8.56m NWI
33 742 Elizabeth Danier 10 Killian 8.50m NWI
34 477 Susana Cappello 11 Gulliver 8.38m NWI
35 232 Jazlen Ortega 9 Coral Reef 8.33m NWI
-- 743 Jonae Gibson 9 Killian ND NWI
-- 1243 Soleil George 11 South Dade ND NWI
-- 513 Marilyn Harris 9 Homestead ND NWI
-- 1413 Raisa Negrete 10 Westminster ND NWI
-- 653 Naya Rogers 12 Carol City ND NWI
Girls Shot Put
=======================================================================
BURLEY: $ 46-08.50 3/2008 Jazmond Stringer, Miami Southridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 804 Kaylah Clark 12 Northwestern 13.03m 10
2 1164 Debbie Ajagbe 12 Ransom 12.44m 8
3 903 Jayla Hill 11 Miramar 11.73m 6
4 805 Chanel Dawson 11 Northwestern 11.64m 5
5 650 Markeisha Lewis 12 Carol City 11.63m 4
6 955 Quaniya Williams 11 North Miami 10.59m 3
7 1104 Sofia Iglesias 12 Palmer 10.43m 2
8 330 Vantae Williams 12 Krop 10.35m 1
9 186 Alyssa Lamadriz 11 Coral Gables 9.79m
9 911 Precious Siggers 11 Miramar 9.79m
11 806 Chaniya Dawson 9 Northwestern 9.62m
12 1308 Rachelle Domond 12 Aquinas 9.61m
12 1381 Verlecia Scarlett 11 Vero Beach 9.61m
14 896 Taylor Alicea 11 Miramar 9.29m
15 1313 Nasendia Jeudy 12 Aquinas 8.96m
16 1449 Chloe Dorsainvil-S 12 Coral Reef 8.85m
17 1280 Shae Lynn 10 Span River 8.72m
18 1307 Sandy Denis 9 Aquinas 8.71m
19 227 Lauryn Grant 12 Coral Reef 8.69m
20 72 Nadejah Batts 9 American 8.50m
20 75 Kayla Campbell 9 American 8.50m
22 286 Rianna Wimberly 10 Doral 8.48m
23 282 Brittney Revan 11 Doral 8.38m
24 323 kendrea matelus 11 Krop 8.35m
25 1380 Sarah Kehoe 11 Vero Beach 8.34m
26 73 Tanaiya Bell 9 American 8.28m
-- 1419 Gabriella Zenoz 11 Westminster ND
-- 1400 Destiny Coakley 10 Westminster ND
-- 950 Moesha Pierre 12 North Miami ND
-- 442 Carina Espinoza 11 Braddock ND
-- 262 Cynthia Abeledo 11 Doral ND
-- 514 Connie Hiliare 11 Homestead ND
-- 511 Takera Hall 9 Homestead ND
-- 176 Abigail Francisque 11 Coral Gables ND
-- 1 Tequesta Chasser 10 Mourning ND
-- 228 Ann-Sara Jean 12 Coral Reef ND
-- 187 Na'Kiaya Lane 9 Coral Gables ND
-- 844 Valizia Collado 12 Palmetto ND
-- 553 Melanie Casal 12 Ferguson ND
-- 849 Antinique Granger 12 Palmetto ND
-- 845 Unique Davis 11 Palmetto ND
-- 545 Sarah Abella 12 Ferguson ND
-- 520 Quinteria Williams 10 Homestead ND
-- 550 Daniella Calle 12 Ferguson ND
Girls Discus Throw
=======================================================================
BURLEY: $ 152-08 2/28/2014 Lloydricia Cameron, Northwestern
BURLEY: $ 152-08 2/28/2014 Lloydricia Cameron, Northwestern
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1164 Debbie Ajagbe 12 Ransom 48.30m 10
2 804 Kaylah Clark 12 Northwestern 39.46m 8
3 805 Chanel Dawson 11 Northwestern 38.93m 6
4 1104 Sofia Iglesias 12 Palmer 35.95m 5
5 650 Markeisha Lewis 12 Carol City 34.74m 4
6 1380 Sarah Kehoe 11 Vero Beach 34.71m 3
7 903 Jayla Hill 11 Miramar 33.59m 2
8 330 Vantae Williams 12 Krop 32.28m 1
9 806 Chaniya Dawson 9 Northwestern 30.04m
10 896 Taylor Alicea 11 Miramar 28.99m
11 550 Daniella Calle 12 Ferguson 27.43m
12 1280 Shae Lynn 10 Span River 26.90m
13 942 Quadeska Gaspard 11 North Miami 24.90m
14 1312 Aimme Inoa 9 Aquinas 24.23m
15 1307 Sandy Denis 9 Aquinas 24.21m
16 187 Na'Kiaya Lane 9 Coral Gables 23.88m
17 190 Tiffany Ramos 11 Coral Gables 22.10m
-- 73 Tanaiya Bell 9 American ND
-- 845 Unique Davis 11 Palmetto ND
-- 1402 Arielle Fedee 10 Westminster ND
-- 1400 Destiny Coakley 10 Westminster ND
-- 282 Brittney Revan 11 Doral ND
-- 75 Kayla Campbell 9 American ND
-- 545 Sarah Abella 12 Ferguson ND
-- 1308 Rachelle Domond 12 Aquinas ND
-- 186 Alyssa Lamadriz 11 Coral Gables FOUL
-- 1381 Verlecia Scarlett 11 Vero Beach FOUL
-- 553 Melanie Casal 12 Ferguson FOUL
-- 520 Quinteria Williams 10 Homestead FOUL
-- 83 Alayjah Redmon 12 American FOUL
-- 511 Takera Hall 9 Homestead FOUL
-- 514 Connie Hiliare 11 Homestead FOUL
-- 286 Rianna Wimberly 10 Doral FOUL
-- 950 Moesha Pierre 12 North Miami FOUL
-- 275 Emely Gonzalez 10 Doral FOUL
-- 849 Antinique Granger 12 Palmetto FOUL
Boys 100 Meter Dash
========================================================================
BURLEY: $ 10.61 3/1/2014 Tyrone Thornton, Jackson
BURLEY: $ 10.61 3/1/2014 Tyrone Thornton, Jackson
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 936 Jamal Walton 11 Miramar $ 10.54q 1.9 3
2 65 Anthony Schwartz 11 Am Heritage 10.55q 2.4 1
3 789 Tyrese Cooper 10 Norland 10.65q 0.8 2
4 1290 Andre Edwards 12 Span River 10.73q 2.8 4
5 467 Jason Reese 11 Braddock 10.74q 1.7 6
6 922 Terrence Horne Jr. 11 Miramar 10.77q 1.9 3
7 1044 Iverson Darius 11 Olympia 10.78q 2.8 4
8 472 Steven Stallings 11 Braddock 10.81q 0.3 5 10.802
9 158 Christopher Hender 12 Columbus 10.81q 4.0 7 10.810
10 834 Jacquez Stuart 10 Northwestern 10.84 2.1 11
11 1163 Willie Wright 12 Raines 10.91 1.7 14
12 821 nigel bethel 11 Northwestern 10.99 1.6 9
13 965 Derrick Jackson 11 North Miami 11.05 0.8 2
14 1155 Larry Grier 11 Raines 11.08 0.5 13
15 146 Trajan Bandy 12 Columbus 11.10 0.8 2
16 201 Terrance Bryant 12 Coral Gables 11.11 1.8 12
17 1344 Michael Harley 12 Aquinas 11.14 2.8 8
18 725 Seven Fleurimond 12 Jackson 11.16 1.7 6
19 1186 O'Jhonte Armstrong 12 Ransom 11.19 1.6 9
20 202 Quinton Curry 11 Coral Gables 11.21 3.1 10
21 1160 Trevon Peterson 9 Raines 11.25 1.7 6
22 702 Lamont Finnie JR 11 Edison 11.26 1.9 3
23 833 larry robbins 10 Northwestern 11.27 2.4 1 11.265
24 885 Jamal Horne 11 Sunset 11.27 1.7 6 11.270
25 368 Zachary Gilchrist 12 Everglades 11.31 2.8 4
26 980 Matthew Smith 12 North Miami 11.32 0.3 5 11.314
27 1292 Dimitrius Hirsch 12 Span River 11.32 2.1 11 11.318
28 930 Antoine Murray 12 Miramar 11.34 0.3 5 11.334
29 420 Jovanny Valdez 12 Varela 11.34 1.6 9 11.335
30 1261 Woobendy Guerrier 12 South Dade 11.34 0.5 13 11.339
31 661 Camron Davis 11 Carol City 11.43 2.8 8
32 346 Edwin Phillips 12 Krop 11.44 2.1 11
33 217 Jamar Thompkins 12 Coral Gables 11.46 4.0 7
34 534 Alex Lubin 12 Homestead 11.52 0.5 13
35 958 Jovante Carty 11 North Miami 11.55 2.8 8
36 169 Henry Parrish 9 Columbus 11.58 1.6 9 11.571
37 364 Tyreek Alin-cole 12 Everglades 11.58 1.7 14 11.573
38 1230 Armando Mcghee 11 Somerset 11.59 1.9 3
39 797 Ja'Qwan Janvier 10 Norland 11.60 1.7 6
40 722 Keiron Broussard 12 Jackson 11.61 1.8 12
41 331 Tyrese Allen 11 Krop 11.63 1.8 12
42 332 mahani Augustin 12 Krop 11.64 2.8 8
43 378 Kenardo Thomas 11 Everglades 11.71 0.3 5
44 754 Kani Falconer 12 Killian 11.72 2.8 4
45 795 Jamarie Harrison 11 Norland 11.74 2.8 8 11.731
46 589 Fernando Mercado 9 Ferguson 11.74 3.1 10 11.740
47 15 Andrew Dorvil 9 Mourning 11.76 2.1 11
48 463 Jorge Nunez 12 Braddock 11.82 4.0 7
49 305 Arthur Olivares 9 Doral 11.88 1.8 12
50 1204 Antonio Ferguson 8 SLAM 11.89 4.0 7
51 584 Oscar Hernandez 11 Ferguson 11.93 1.9 3
52 405 Juan Diaz 11 Varela 11.94 0.8 2
53 760 Amaje Scott 11 Killian 11.95 2.1 11
54 261 Quentin Winggard 10 Coral Reef 11.98 3.1 10
55 507 Ulises Sarria 9 Gulliver 12.00 2.8 8
56 890 Juan Ponce 12 Sunset 12.03 1.7 6
57 1421 Juan-Carlos Aceved 10 Westminster 12.07 0.5 13
58 1232 Christian Reynolds 9 Somerset 12.09 2.8 4 12.081
59 1041 Ralph Cadet 11 Olympia 12.09 0.3 5 12.084
60 660 Victor Covington 11 Carol City 12.10 3.1 10
61 243 Lionel Esperance 11 Coral Reef 12.12 0.5 13
62 863 Malcolm Hyppolite 11 Palmetto 12.18 3.1 10
63 116 Francisco Aguero 9 Belen 12.20 3.1 10
64 703 Jaquan Ham 11 Edison 12.23 1.7 6
65 532 Lesley Knox 10 Homestead 12.27 4.0 7
66 289 Armando Colome 10 Doral 12.39 0.5 13 12.381
67 886 Ahmad Lee 11 Sunset 12.39 1.7 14 12.385
68 16 Jaden Gelin 10 Mourning 12.40 2.4 1
69 130 Christian Martinez 11 Belen 12.48 1.8 12
70 875 D'Andrae Thompson 11 Palmetto 12.50 1.7 14
71 119 Manuel Becerra 10 Belen 12.53 0.3 5
72 1266 Akira Melvin 9 South Dade 12.68 0.8 2 12.672
73 1125 Alexander Navarro 11 Palmer 12.68 2.8 4 12.679
74 866 Clyde McGHEE 10 Palmetto 12.77 2.1 11
75 1120 Isaiah Hall 8 Palmer 13.15 0.8 2
-- 544 Jermaine Wright 10 Homestead FS 2.1 11
-- 59 tyler jones 10 Am Heritage FS 2.4 1
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
BURLEY: $ 10.61 3/1/2014 Tyrone Thornton, Jackson
BURLEY: $ 10.61 3/1/2014 Tyrone Thornton, Jackson
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 65 Anthony Schwartz 11 Am Heritage 10.39$ 0.3 10
2 789 Tyrese Cooper 10 Norland 10.50$ 0.3 8
3 922 Terrence Horne Jr. 11 Miramar 10.61$ 0.3 6
4 936 Jamal Walton 11 Miramar 10.67 0.3 5
5 1290 Andre Edwards 12 Span River 10.85 0.3 4
6 1044 Iverson Darius 11 Olympia 10.91 0.3 3
7 467 Jason Reese 11 Braddock 10.93 0.3 2
8 472 Steven Stallings 11 Braddock 11.00 0.3 1
9 244 Jordan Grubb 12 Coral Reef 11.51 0.3
Boys 200 Meter Dash
========================================================================
BURLEY: $ 20.82 3/2011 Arman Hall, St. Thomas Aquinas
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 936 Jamal Walton 11 Miramar 20.66q 2.7 7
2 789 Tyrese Cooper 10 Norland $ 20.68q 1.1 13
3 65 Anthony Schwartz 11 Am Heritage 21.35q 3.8 12
4 467 Jason Reese 11 Braddock 21.45q 4.1 5
5 1044 Iverson Darius 11 Olympia 21.57q 1.9 9
6 922 Terrence Horne Jr. 11 Miramar 21.65q 3.4 4
7 366 caleb campbell 12 Everglades 21.67q 3.8 12
8 472 Steven Stallings 11 Braddock 21.74q 2.2 10
9 824 David East 12 Northwestern 21.79 2.5 8
10 62 Monte Parker 10 Am Heritage 21.80 2.2 10
11 1344 Michael Harley 12 Aquinas 21.88 3.6 1
12 544 Jermaine Wright 10 Homestead 21.94 1.9 11
13 1186 O'Jhonte Armstrong 12 Ransom 21.98 1.9 11
14 1441 Ryan Russell 12 Wharton 22.06 1.1 13 22.052
15 157 Tyler Harrell 11 Columbus 22.06 2.5 8 22.056
16 1290 Andre Edwards 12 Span River 22.08 2.7 7
17 1335 Tucker Conine 9 Aquinas 22.13 3.4 4
18 965 Derrick Jackson 11 North Miami 22.14 2.3 2
19 702 Lamont Finnie JR 11 Edison 22.17 1.2 6
20 1155 Larry Grier 11 Raines 22.31 1.2 14
21 1287 Ammar Babikir 12 Span River 22.45 1.9 9
22 669 Malik Moyse 12 Carol City 22.47 2.7 7
23 151 Cameron Daniel 10 Columbus 22.49 1.9 9
24 833 larry robbins 10 Northwestern 22.52 1.2 6
25 420 Jovanny Valdez 12 Varela 22.61 3.8 12
26 534 Alex Lubin 12 Homestead 22.64 4.1 5
27 346 Edwin Phillips 12 Krop 22.70 4.1 5
28 331 Tyrese Allen 11 Krop 22.85 3.4 3
29 61 Jaden Mcburrows 8 Am Heritage 22.88 3.8 12
30 1059 Andrew Wilkins 12 Olympia 22.93 2.2 10
31 470 Mauricio Ruiz 11 Braddock 23.04 2.2 10
32 301 Jorge Mirabal 12 Doral 23.15 3.4 4
33 885 Jamal Horne 11 Sunset 23.20 1.2 6
34 332 mahani Augustin 12 Krop 23.27 2.3 2
35 589 Fernando Mercado 9 Ferguson 23.39 2.5 8
36 1230 Armando Mcghee 11 Somerset 23.43 1.9 11 23.426
37 167 Kalani Norris 10 Columbus 23.43 2.2 10 23.428
38 214 Michael Rahming 10 Coral Gables 23.58 2.5 8
39 613 Lentivone Lesane 11 Mater 23.63 1.1 13
40 791 Aaron Duncan 12 Norland 23.64 3.6 1
41 290 Andrea Ferri 12 Doral 23.68 2.3 2
42 1292 Dimitrius Hirsch 12 Span River 23.78 1.9 9
43 957 Jaylen Bell 10 North Miami 23.80 1.2 14
44 583 Omar Hernandez 11 Ferguson 23.90 3.4 3
45 398 Rolando Arauz 12 Varela 23.98 1.2 6
46 1255 Cameron Dearmas 11 South Dade 24.10 3.4 4
47 90 Nasir Coffee 9 American 24.13 2.7 7
48 728 Wilkara Jones 9 Jackson 24.18 2.7 7 24.176
49 755 Chazre Hawkins 11 Killian 24.18 1.1 13 24.180
50 307 Nicolas Polo 9 Doral 24.23 1.2 6
51 1428 Miles Gulley 9 Westminster 24.36 1.1 13
52 376 Nichoals Rose 11 Everglades 24.37 1.1 13
53 89 Michael Bradshaw 11 American 24.48 3.4 4
54 703 Jaquan Ham 11 Edison 24.53 1.9 11
55 594 Kyle Remy 12 Ferguson 24.59 1.9 9
56 794 Michael Harris 10 Norland 24.60 4.1 5
57 532 Lesley Knox 10 Homestead 24.74 1.2 14
58 1422 Johnny Bankston 10 Westminster 25.02 4.1 5
59 1262 Tywood Jacquet 12 South Dade 25.16 1.9 11
60 886 Ahmad Lee 11 Sunset 25.18 3.4 3
61 727 Taly Henry 12 Jackson 25.20 3.4 4
62 116 Francisco Aguero 9 Belen 25.21 3.6 1
63 893 Sno White 10 Sunset 25.35 3.8 12
64 112 Tyler Partain 10 Archimedean 25.49 1.9 11
65 499 Ignacio Izquierdo 10 Gulliver 25.50 2.2 10
66 130 Christian Martinez 11 Belen 25.51 2.5 8
67 11 Josephson Cadet 9 Mourning 26.16 1.9 9
-- 914 Taylor Banks 10 Miramar DNF 2.3 2
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
BURLEY: $ 20.82 3/2011 Arman Hall, St. Thomas Aquinas
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 789 Tyrese Cooper 10 Norland 20.66$ 1.6 10
2 65 Anthony Schwartz 11 Am Heritage 20.69$ 1.6 8
3 936 Jamal Walton 11 Miramar 20.75$ 1.6 6
4 467 Jason Reese 11 Braddock 21.65 1.6 5
5 922 Terrence Horne Jr. 11 Miramar 21.66 1.6 4
6 1044 Iverson Darius 11 Olympia 21.74 1.6 3
7 366 caleb campbell 12 Everglades 21.87 1.6 2
8 472 Steven Stallings 11 Braddock 21.89 1.6 1
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
BURLEY: $ 46.41 3/3/2012 Arman Hall, Aquinas
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 789 Tyrese Cooper 10 Norland 47.40q 1
2 837 Tiondre Toomer 12 Northwestern 48.06q 2
3 248 Brandon Love 11 Coral Reef 49.77q 5
4 62 Monte Parker 10 Am Heritage 49.98q 3
5 535 Rayshard McCray 12 Homestead 50.26q 4
6 1441 Ryan Russell 12 Wharton 50.47q 11
7 937 Patrick White 12 Miramar 50.81q 1
8 1287 Ammar Babikir 12 Span River 51.05q 1
9 163 Justin Jackson 12 Columbus 51.18 11
10 151 Cameron Daniel 10 Columbus 51.24 10
11 820 ernest balkman 10 Northwestern 51.25 2
12 1355 Dalin Thomas 11 Aquinas 51.26 8
13 839 horne tyberius 12 Northwestern 51.31 13
14 290 Andrea Ferri 12 Doral 51.95 12
15 522 Preston Buckley 11 Homestead 51.99 6
16 377 Justin Scott 10 Everglades 52.10 4
17 596 Chad Spencer 12 Ferguson 52.11 1
18 691 Terrell Williams 12 Central 52.19 5 52.182
19 258 Damilola Summer 11 Coral Reef 52.19 14 52.186
20 1388 Alan Glanville 11 Vero Beach 52.24 9
21 612 Nez Dacosta 12 Mater 52.36 13
22 737 Yatrell Smith 11 Jackson 52.38 9
23 1394 Dontrevious Richar 11 Vero Beach 52.65 10
24 983 Justin Walden 9 North Miami 52.81 8
25 239 Dominic Baker 11 Coral Reef 52.87 7
26 764 Michael Williams 11 Killian 53.03 7
27 496 David-Jason Guillo 11 Gulliver 53.12 6
28 162 Courtney Holmes 9 Columbus 53.41 3
29 302 Diego Moreno 12 Doral 53.44 2
30 1147 Netanyahu Adams 11 Raines 53.50 3
31 372 Giovanni Medy 12 Everglades 54.09 10
32 1428 Miles Gulley 9 Westminster 54.18 6
33 1227 Jonathen Borges 11 Somerset 54.36 11
34 379 Michael Watson 11 Everglades 54.58 13
35 1156 Jamond Handy 10 Raines 54.69 4
36 968 Alvin Johnson 11 North Miami 54.70 6
37 1260 Agim Godswill 9 South Dade 54.73 10
38 914 Taylor Banks 10 Miramar 54.83 5
39 719 Christopher Armstr 10 Jackson 54.99 7
40 492 Franco Caputo 12 Gulliver 55.05 3
41 588 Omar Mantilla 10 Ferguson 55.16 14
42 339 Euniel Fortunato 11 Krop 55.27 7
43 1255 Cameron Dearmas 11 South Dade 55.59 11
44 1351 Gabriel Mesa 12 Aquinas 55.75 3
45 307 Nicolas Polo 9 Doral 55.82 8
46 25 Daniel Pimentel 9 Mourning 55.89 8 55.884
47 583 Omar Hernandez 11 Ferguson 55.89 4 55.887
48 410 Joel Hernandez 11 Varela 56.10 9
49 1054 Joshua Marshall 10 Olympia 56.29 2 56.283
50 871 Christian Ridley 12 Palmetto 56.29 4 56.289
51 660 Victor Covington 11 Carol City 56.38 2
52 137 Joshua Sloan 9 Belen 56.74 4
53 688 Christopher Metaye 11 Central 56.91 1
54 658 Najeh Alexander 12 Carol City 56.98 13
55 686 Corey James 12 Central 57.41 12
56 136 Daniel Salinas 11 Belen 57.53 3
57 411 Giuliany Mejia 11 Varela 58.12 10
58 495 Andrew Goldberg 11 Gulliver 58.92 1
59 881 David Ealey 9 Sunset 59.01 5
60 94 Juan Marte 9 American 59.04 7
61 465 William Palomino 11 Braddock 59.43 13
62 1439 Angel Escobar 12 Wharton 59.47 12
63 756 Jarlys Lugo 9 Killian 1:00.10 9
64 865 James Martin 12 Palmetto 1:00.38 10
65 414 Nicholas Parham 12 Varela 1:01.07 8
66 454 Michael Baker 11 Braddock 1:01.10 10
67 464 Imoh Oton 10 Braddock 1:01.76 9
68 206 Keyshawn Felton 10 Coral Gables 1:03.83 11
69 1120 Isaiah Hall 8 Palmer 1:03.85 14
70 1050 Corey Jackson 9 Olympia 1:04.99 9
71 873 Blake Rubenstein 11 Palmetto 1:05.97 12
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
BURLEY: $ 46.41 3/3/2012 Arman Hall, Aquinas
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 789 Tyrese Cooper 10 Norland 47.38 10
2 837 Tiondre Toomer 12 Northwestern 47.84 8
3 62 Monte Parker 10 Am Heritage 49.38 6
4 248 Brandon Love 11 Coral Reef 50.05 5
5 1441 Ryan Russell 12 Wharton 50.27 4
6 535 Rayshard McCray 12 Homestead 50.93 3
7 937 Patrick White 12 Miramar 51.81 2
8 1287 Ammar Babikir 12 Span River 51.90 1
Boys 800 Meter Run
===================================================================
BURLEY: $ 1:54.08 3/5/2016 Yohance Haynes, Aquinas
BURLEY: $ 1:55.93 3/1/2014 Matthew Butler, Aquinas
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 154 Deshay Fernandes 11 Columbus 1:59.57q 3
2 1268 Chirstopher Roye 11 South Dade 2:01.36q 3
3 535 Rayshard McCray 12 Homestead 2:01.79q 7
4 365 Christian Booz 12 Everglades 2:03.36q 7
5 250 Jonathon Mckenzie 11 Coral Reef 2:03.59q 2
6 673 Robie Wooden 12 Carol City 2:03.82q 6
7 973 Bertrand Menos 12 North Miami 2:04.26q 3
8 1269 Jorge Valdes 11 South Dade 2:04.81q 7
9 56 Jason Heinstkill 12 Am Heritage 2:04.91q 8
10 522 Preston Buckley 11 Homestead 2:05.05q 5
11 827 fred gonsalvies 12 Northwestern 2:05.41q 1
12 1394 Dontrevious Richar 11 Vero Beach 2:05.47q 7
13 461 Kevin Navarro 12 Braddock 2:05.81q 1
14 764 Michael Williams 11 Killian 2:06.31q 6
15 64 Isaiah Petit-Jeune 11 Am Heritage 2:06.59q 4
16 1336 Jamal Cooney 10 Aquinas 2:06.80q 2
17 836 micheal thompson 11 Northwestern 2:06.84 4
18 1055 Oneel Occenat 10 Olympia 2:07.26 3
19 593 Nicholas Pujals 11 Ferguson 2:07.77 6
20 1161 Vernon Simpson 11 Raines 2:07.99 5
21 536 Marquise Murphy 10 Homestead 2:08.75 8
22 960 Jean Dieuvil Jr. 10 North Miami 2:09.02 1
23 347 Derrick Spicer 11 Krop 2:09.06 7
24 350 Malik Watson 12 Krop 2:09.08 2
25 53 Matthew Bermudez 11 Am Heritage 2:09.16 3
26 144 Nicolas Aixala 10 Columbus 2:09.22 8
27 1119 Tyler Farias 11 Palmer 2:09.52 8
28 369 Shoron Hendrix 11 Everglades 2:09.64 4
29 343 Andrew Knight 10 Krop 2:09.88 8
30 150 Alec Cuevas 12 Columbus 2:10.02 1
31 580 Brian Escobar 12 Ferguson 2:10.27 5
32 1391 Kevin Henriquez 11 Vero Beach 2:10.35 4
33 1296 Dani Sakkal 10 Span River 2:11.11 2
34 926 Marc Joseph 12 Miramar 2:11.32 8
35 462 Ryan Navarro 12 Braddock 2:11.55 5
36 1051 Shmael Jacques 10 Olympia 2:11.71 7
37 246 Pierre Ledain 10 Coral Reef 2:11.79 7
38 501 Hamburger Josh 9 Gulliver 2:11.80 5
39 671 Levy Payne 12 Carol City 2:11.84 2 2:11.831
40 300 Mauricio Miguelena 12 Doral 2:11.84 1 2:11.832
41 1162 Donavan Williams 11 Raines 2:12.01 6
42 409 Andres Flores 11 Varela 2:12.27 6
43 1053 Nicholas Londono 11 Olympia 2:12.77 3
44 127 Albert Fraga 11 Belen 2:12.87 4
45 126 Alejandro Corzo 11 Belen 2:13.16 6
46 1157 Barry Jinks 11 Raines 2:13.17 8
47 1093 Caiden Routhier 10 P Beach Central 2:13.55 2
48 474 Lazaro Valladares 12 Braddock 2:13.63 3
49 585 Santiago Hernandez 10 Ferguson 2:14.48 8
50 1092 Gavin Ross 9 P Beach Central 2:14.58 1
51 1091 Joshua Ortiz 11 P Beach Central 2:15.07 2
52 798 Kamari Kendrick 10 Norland 2:15.34 3
53 199 Claudio Benedi 11 Coral Gables 2:16.76 6
54 1294 Isaac Leb 9 Span River 2:16.93 5
55 830 christopher maldon 9 Northwestern 2:17.10 1
56 917 Febian Chavez 12 Miramar 2:17.71 8
57 211 Jordan Morejon 10 Coral Gables 2:18.00 2
58 935 Xavier Smith 11 Miramar 2:18.06 4
59 253 Bryce Murillo 9 Coral Reef 2:18.15 2
60 288 Ernesto Cervantes 9 Doral 2:18.30 5
61 292 Cesar Gomez 9 Doral 2:18.81 4
62 99 Kunta Shellmon 10 American 2:19.33 1
63 1291 Nick Garcia 10 Span River 2:19.59 8
64 616 Anthony Sosa 12 Mater 2:20.36 1
65 611 Jeffrey Cuza 11 Mater 2:21.24 5
66 1122 Nathaniel Lima 8 Palmer 2:21.53 3
67 1124 Reilly May 10 Palmer 2:22.04 7
68 506 Demir Sanal 10 Gulliver 2:22.64 4
69 869 Ariel Ortega 12 Palmetto 2:23.84 6
70 879 Ernesto Campos 11 Sunset 2:24.49 6
71 889 Disner Moreno 10 Sunset 2:26.00 6
72 1207 Looni Miranda 11 SLAM 2:26.73 6
73 1427 Christian Goodwin 9 Westminster 2:26.80 1
74 1257 David Dennard 11 South Dade 2:27.22 1
75 752 Alex Benvenuti 11 Killian 2:28.24 6
76 97 Caleb Rubio 10 American 2:30.03 3
77 892 George Spratting 11 Sunset 2:30.18 4
78 415 Justin Quintanal 9 Varela 2:33.10 7
79 864 Benjamin Janny 11 Palmetto 2:34.73 5
80 29 Maximillian Vivich 10 Mourning 2:37.66 7
81 731 Diego Morales 9 Jackson 2:37.92 3
82 417 Oscar Roa 10 Varela 2:40.65 4
83 763 Dorian Watson 10 Killian 2:41.19 3
84 1432 Joseph Rodriguez 9 Westminster 2:45.83 4
85 1212 Sebastian Valencia 9 SLAM 2:46.97 5
86 683 Wilkens Cinea 11 Central 2:53.47 2
87 490 Kyle Atkison 9 Gulliver 2:54.53 7
-- 610 Alec Collado 10 Mater DNF 4
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
BURLEY: $ 1:54.08 3/5/2016 Yohance Haynes, Aquinas
BURLEY: $ 1:55.93 3/1/2014 Matthew Butler, Aquinas
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 836 micheal thompson 11 Northwestern 1:57.62 10
2 154 Deshay Fernandes 11 Columbus 1:57.85 8
3 365 Christian Booz 12 Everglades 2:00.93 6
4 673 Robie Wooden 12 Carol City 2:02.48 5
5 250 Jonathon Mckenzie 11 Coral Reef 2:02.88 4
6 1268 Chirstopher Roye 11 South Dade 2:03.58 3
7 461 Kevin Navarro 12 Braddock 2:04.07 2
8 56 Jason Heinstkill 12 Am Heritage 2:04.54 1
9 64 Isaiah Petit-Jeune 11 Am Heritage 2:05.65
10 522 Preston Buckley 11 Homestead 2:06.23
11 973 Bertrand Menos 12 North Miami 2:06.42
12 1394 Dontrevious Richar 11 Vero Beach 2:09.20
13 1269 Jorge Valdes 11 South Dade 2:09.31
14 764 Michael Williams 11 Killian 2:12.36
15 535 Rayshard McCray 12 Homestead 2:54.77
Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
BURLEY: $ 4:13.70 3/2010 Armando Del Valle, Miami Columbus
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 125 Joshua Collins 11 Belen 4:25.43 4 10
2 154 Deshay Fernandes 11 Columbus 4:30.67 4 8
3 134 Sebastian Roa 10 Belen 4:32.01 4 6
4 595 Guillermo Rojas 11 Ferguson 4:32.88 4 5
5 469 Giovanni Rosado 12 Braddock 4:34.77 4 4
6 574 Javier Arriaga 12 Ferguson 4:35.03 4 3
7 1342 Jamir Ferguson 11 Aquinas 4:37.79 4 2
8 610 Alec Collado 10 Mater 4:38.55 4 1
9 255 Austin Redondo 11 Coral Reef 4:38.59 4
10 1295 Jake Noonan 12 Span River 4:39.95 4
11 242 Hunter Dobbs 11 Coral Reef 4:41.25 4
12 1397 Bailey Yoerin 12 Vero Beach 4:41.36 4
13 1354 Nicholas Rischar 11 Aquinas 4:43.48 3
14 1196 Guillermo Wenrich 12 Ransom 4:44.53 4
15 1389 Jimmy Granberg 11 Vero Beach 4:44.55 4
16 63 Jose Penalver 12 Am Heritage 4:45.52 4
17 347 Derrick Spicer 11 Krop 4:46.72 4
18 542 Deiondre Williams 10 Homestead 4:46.87 3
19 956 Darwin Abreu 12 North Miami 4:46.97 4
20 1348 Antonio Martinez 12 Aquinas 4:46.98 4
21 1188 James Cusack 10 Ransom 4:47.32 4
22 1047 John Hinkle 11 Olympia 4:47.33 3
23 1048 Ethan Hood 12 Olympia 4:47.41 3
24 150 Alec Cuevas 12 Columbus 4:48.09 4
25 139 Henrique Souza 10 Belen 4:48.39 4
26 523 Quinton Clarke 11 Homestead 4:50.10 3
27 291 Alejandro Garcia 11 Doral 4:50.54 4
28 247 DaMauri Little 10 Coral Reef 4:53.16 4
29 1093 Caiden Routhier 10 P Beach Central 4:54.29 3
30 591 Francisco Portocar 11 Ferguson 4:55.35 3
31 531 Joseph Johnson 12 Homestead 4:55.69 3
32 471 Joenathan Stalling 10 Braddock 4:55.73 3
33 1439 Angel Escobar 12 Wharton 4:56.32 3
34 350 Malik Watson 12 Krop 4:57.06 3
35 1092 Gavin Ross 9 P Beach Central 4:57.08 3
36 456 Pedro Garcia 9 Braddock 4:58.51 3
37 798 Kamari Kendrick 10 Norland 4:58.64 3
38 765 John Woodman 12 Killian 4:59.32 4
39 210 Anthony Imperatori 10 Coral Gables 4:59.35 2
40 836 micheal thompson 11 Northwestern 4:59.48 1
41 1269 Jorge Valdes 11 South Dade 5:00.73 3
42 1126 Nicolas Rey 10 Palmer 5:01.01 3
43 299 Fernando Miguelena 9 Doral 5:01.38 2
44 1091 Joshua Ortiz 11 P Beach Central 5:03.78 3
45 156 Matthew Gonzalez 11 Columbus 5:04.28 1
46 293 Christopher Gomez 12 Doral 5:05.53 2
47 1124 Reilly May 10 Palmer 5:07.19 2
48 1162 Donavan Williams 11 Raines 5:07.84 2
49 493 Jorge Arturo Flore 11 Gulliver 5:08.07 3
50 1268 Chirstopher Roye 11 South Dade 5:09.54 3
51 207 Mario Garcia 11 Coral Gables 5:09.86 2
52 343 Andrew Knight 10 Krop 5:09.89 3
53 375 Michael Richmond 12 Everglades 5:12.83 1
54 860 Antonio Del toro 9 Palmetto 5:13.39 1
55 407 Hector Espinoza 11 Varela 5:14.92 2
56 1233 Stephen Roche 10 Somerset 5:15.23 2
57 1450 Alexandre Rodrigue 9 Archimedean 5:16.72 1
58 1052 Chris Johnson 11 Olympia 5:18.16 3
59 197 Carlos Argenal 11 Coral Gables 5:18.59 2
60 915 Omar Benjamin 12 Miramar 5:18.91 2
61 758 Nicolas Monteagudo 9 Killian 5:22.77 1
62 969 Rodjinald Joseph 12 North Miami 5:23.10 2
63 823 tyheim durant 10 Northwestern 5:23.68 2
64 26 Christian Porter 9 Mourning 5:23.78 1
65 52 Andrew Bass 11 Am Heritage 5:28.29 1
66 1149 Tony Benjamin, Jr. 12 Raines 5:28.74 2
67 97 Caleb Rubio 10 American 5:29.89 1
68 1256 William Dejesus 10 South Dade 5:30.14 1
69 30 Ivan A. Williams 9 Mourning 5:30.81 2
70 829 Antron Guyton 12 Northwestern 5:33.65 2
71 919 Banji Edourado 12 Miramar 5:35.60 1
72 1024 Lawrence Thomas 12 Northeast 5:44.01 2
73 370 Brandon Hernanadez 10 Everglades 5:45.91 1
74 870 Justn Ortiz 12 Palmetto 5:49.82 1
75 367 Sharmar Doyley 12 Everglades 5:49.83 1
76 23 Mervin Pierre 10 Mourning 5:51.57 1
77 1432 Joseph Rodriguez 9 Westminster 5:51.61 1
78 95 Alvaro Ospina 9 American 6:06.32 2
Boys 3200 Meter Run
==========================================================================
BURLEY: $ 9:13.32 3/2010 Armando Del Valle, Miami Columbus
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 125 Joshua Collins 11 Belen 9:30.32 2 10
2 1354 Nicholas Rischar 11 Aquinas 9:34.99 2 8
3 595 Guillermo Rojas 11 Ferguson 9:42.42 2 6
4 242 Hunter Dobbs 11 Coral Reef 9:52.98 2 5
5 255 Austin Redondo 11 Coral Reef 9:53.53 2 4
6 473 Eliseo Torres 11 Braddock 9:55.91 2 3
7 134 Sebastian Roa 10 Belen 10:04.98 2 2
8 1397 Bailey Yoerin 12 Vero Beach 10:05.74 2 1
9 1295 Jake Noonan 12 Span River 10:08.23 2
10 1048 Ethan Hood 12 Olympia 10:11.09 2
11 247 DaMauri Little 10 Coral Reef 10:11.89 2
12 1055 Oneel Occenat 10 Olympia 10:16.22 2
13 1389 Jimmy Granberg 11 Vero Beach 10:17.07 2
14 139 Henrique Souza 10 Belen 10:18.54 2
15 1089 Tim Anderson 12 P Beach Central 10:28.37 2
16 298 Alec Mesa 10 Doral 10:28.59 2
17 1348 Antonio Martinez 12 Aquinas 10:29.44 2
18 1047 John Hinkle 11 Olympia 10:29.69 2
19 592 Yader Portocarrero 10 Ferguson 10:33.07 2
20 291 Alejandro Garcia 11 Doral 10:35.49 2
21 466 Anthony Perez 12 Braddock 10:36.73 2
22 1330 Aidan Breslin 9 Aquinas 10:38.29 1
23 765 John Woodman 12 Killian 10:42.07 2
24 542 Deiondre Williams 10 Homestead 10:42.11 2
25 531 Joseph Johnson 12 Homestead 10:46.47 2
26 145 Christian Alexande 11 Columbus 10:56.69 2
27 296 Marcio Lau 10 Doral 10:57.30 2
28 523 Quinton Clarke 11 Homestead 11:00.72 2
29 215 Daniel Rodriguez 12 Coral Gables 11:03.88 2
30 1269 Jorge Valdes 11 South Dade 11:07.09 1
31 872 Zachary Rouviere 12 Palmetto 11:15.53 1
32 458 Benjamin Guerrero 11 Braddock 11:16.21 1
33 171 Jonathan Villalobo 10 Columbus 11:20.48 1
34 587 Sebastian Lazo 11 Ferguson 11:23.47 1
35 960 Jean Dieuvil Jr. 10 North Miami 11:35.21 1
36 204 Sebastian Escobar 10 Coral Gables 11:36.31 1
37 915 Omar Benjamin 12 Miramar 12:05.44 1
38 1256 William Dejesus 10 South Dade 12:13.38 1
39 758 Nicolas Monteagudo 9 Killian 12:15.86 1
40 26 Christian Porter 9 Mourning 12:21.95 1
41 54 Quinton Burkett 8 Am Heritage 12:27.02 1
42 1427 Christian Goodwin 9 Westminster 12:27.08 1
43 919 Banji Edourado 12 Miramar 12:27.92 1
44 860 Antonio Del toro 9 Palmetto 12:32.84 1
45 1432 Joseph Rodriguez 9 Westminster 12:45.82 1
46 341 Milton Hernandez 11 Krop 12:47.19 1
47 1205 Justin Fuentes 9 SLAM 12:50.47 1
48 928 Israel Martinez 12 Miramar 13:09.01 1
49 333 Luka Bianca 9 Krop 13:24.93 1
50 95 Alvaro Ospina 9 American 13:24.97 1
51 336 Darryl Dunn 10 Krop 13:28.31 1
Boys 110 Meter Hurdles
========================================================================
BURLEY: $ 13.77 3/2010 Artie Burns, Miami Northwestern
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1333 Jermanie Byrd 11 Aquinas 14.58q +0.0 3
2 972 Terry Lynn 11 North Miami 14.91q 2.7 4
3 533 Damien Lindor 12 Homestead 15.05q 1.5 6
4 1392 Zak McGriff 12 Vero Beach 15.18q 2.0 2
5 348 Richelieu Valery 12 Krop 15.23q 2.0 1
6 1390 DeMarcus Harris 10 Vero Beach 15.36q 2.7 4
7 1356 Sekou Veillard 12 Aquinas 15.38q 2.0 1
8 921 Preston Holt 12 Miramar 15.45q +0.0 3
9 1271 Adrian Winfrey 11 South Dade 15.60 2.7 4
10 1049 Micah Hurst 10 Olympia 15.75 2.0 2
11 975 Andy Pierre-Antoin 11 North Miami 15.96 1.5 6
12 959 Carl Cattnott 10 North Miami 16.03 1.5 6
13 733 Keyshaun Paul 11 Jackson 16.36 2.7 4
14 664 Reuben Harris 11 Carol City 16.41 2.0 1
15 128 Eric Labrador 11 Belen 16.49 2.6 5
16 730 Joe Lawton 10 Jackson 16.70 +0.0 3
17 882 Serge Gorban 10 Sunset 16.71 2.6 5
18 1396 Tyler Watson 12 Vero Beach 16.99 2.6 5
19 1056 Rio Ottey 11 Olympia 17.45 2.6 5
20 161 Joseph Hernandez 11 Columbus 17.57 1.5 6
21 528 Ja'kel Gibson 12 Homestead 17.89 +0.0 3
22 582 Matthew Gonzalez 11 Ferguson 17.90 2.0 2
23 529 Ulysees Grace 10 Homestead 17.91 1.5 6
24 599 Danilo Zavala 12 Ferguson 18.03 2.0 2
25 168 Frankie Parra 10 Columbus 18.09 2.0 1
26 576 Neville Caceres 11 Ferguson 18.48 +0.0 3
27 240 Daniel Canizares 11 Coral Reef 18.73 1.5 6
28 141 Daniel Venerio 9 Belen 18.94 2.0 2
29 254 Zach Polumbo 11 Coral Reef 18.95 2.0 1
30 251 Norman Morse 9 Coral Reef 18.99 2.7 4
31 340 Eddie Gabriel 11 Krop 19.09 2.7 4
32 729 Gael Laurent 11 Jackson 19.19 1.5 6
33 1208 Adrian Parra 11 SLAM 19.28 2.6 5
34 129 David Leiva 9 Belen 19.31 2.6 5
35 142 Alvaro Acosta 11 Columbus 19.47 +0.0 3
36 1123 John Malloy 10 Palmer 19.78 +0.0 3
37 342 Christian Joseph 12 Krop 20.66 2.0 2
38 1431 Brandon Pottinger 7 Westminster 22.14 2.6 5
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
BURLEY: $ 13.77 3/2010 Artie Burns, Miami Northwestern
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 1333 Jermanie Byrd 11 Aquinas 14.02 4.1 10
2 1392 Zak McGriff 12 Vero Beach 14.78 4.1 8
3 348 Richelieu Valery 12 Krop 14.79 4.1 6
4 921 Preston Holt 12 Miramar 15.05 4.1 5
5 972 Terry Lynn 11 North Miami 15.29 4.1 4
6 1390 DeMarcus Harris 10 Vero Beach 15.30 4.1 3
7 533 Damien Lindor 12 Homestead 15.33 4.1 2
8 1356 Sekou Veillard 12 Aquinas 15.61 4.1 1
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
BURLEY: $ 36.51 3/2010 Cody Riggs, St. Thomas Aquinas
BURLEY: $ 36.51 3/1/2014 Deron Gordon, Northeast (O
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 822 Thomas Burns 11 Northwestern 37.25q 1
2 1333 Jermanie Byrd 11 Aquinas 37.88q 2
3 1150 Chase Bonham 12 Raines 39.50q 9
4 533 Damien Lindor 12 Homestead 39.70q 8
5 1332 Justin Brown 12 Aquinas 39.99q 6
6 931 Caleb Okwaraji 12 Miramar 40.14q 8
7 882 Serge Gorban 10 Sunset 40.24q 9
8 1356 Sekou Veillard 12 Aquinas 40.26q 4
9 921 Preston Holt 12 Miramar 40.52 3
10 92 Karee Graham 12 American 40.63 5
11 1271 Adrian Winfrey 11 South Dade 40.75 7
12 1270 Jamaal Wiggins 12 South Dade 41.03 3
13 1392 Zak McGriff 12 Vero Beach 41.16 7
14 528 Ja'kel Gibson 12 Homestead 41.72 2
15 733 Keyshaun Paul 11 Jackson 42.09 5
16 348 Richelieu Valery 12 Krop 42.23 1
17 374 Jeremiah Revere 11 Everglades 42.28 6
18 1385 Jonathan Bryant 10 Vero Beach 42.39 2
19 975 Andy Pierre-Antoin 11 North Miami 42.64 3
20 1049 Micah Hurst 10 Olympia 42.78 5
21 1090 Tyler Drew 9 P Beach Central 43.34 4
22 1390 DeMarcus Harris 10 Vero Beach 43.40 1
23 168 Frankie Parra 10 Columbus 43.59 2
24 1444 Jonathan Roomes 11 Coral Reef 43.70 9
25 340 Eddie Gabriel 11 Krop 43.93 3
26 400 Irving Baez 12 Varela 44.99 6
27 730 Joe Lawton 10 Jackson 45.19 2
28 729 Gael Laurent 11 Jackson 45.53 8
29 599 Danilo Zavala 12 Ferguson 45.61 1
30 1148 Eddie Ausgood 11 Raines 45.73 9
31 1208 Adrian Parra 11 SLAM 45.78 5
32 142 Alvaro Acosta 11 Columbus 45.91 8
33 1159 Sedric Norris 10 Raines 45.98 8
34 160 Joey Hernandez 11 Columbus 46.15 3
35 1056 Rio Ottey 11 Olympia 46.18 7
36 128 Eric Labrador 11 Belen 46.41 6
37 50 Joshua Alexander 11 Am Heritage 46.53 4
38 582 Matthew Gonzalez 11 Ferguson 46.54 9
39 664 Reuben Harris 11 Carol City 46.93 2
40 251 Norman Morse 9 Coral Reef 47.00 4
41 529 Ulysees Grace 10 Homestead 47.22 1
42 342 Christian Joseph 12 Krop 47.79 5
43 576 Neville Caceres 11 Ferguson 48.11 8
44 971 Damien Louis-Saint 9 North Miami 48.45 7
45 249 John Lux 9 Coral Reef 48.47 8
46 1123 John Malloy 10 Palmer 49.24 6
47 1125 Alexander Navarro 11 Palmer 49.44 4
48 129 David Leiva 9 Belen 50.26 7 50.253
49 459 Vincent Guerrero 9 Braddock 50.26 9 50.255
50 959 Carl Cattnott 10 North Miami 50.55 1
51 295 Jesse Henriquez 12 Doral 51.88 9
52 312 Roger Zuniga 10 Doral 52.49 2
53 468 Francisco Rodrigue 10 Braddock 54.20 7
54 287 Fernando Barilari 9 Doral 55.29 1
55 1431 Brandon Pottinger 7 Westminster 56.88 3
56 1237 Hector Yepes 10 Somerset 1:00.36 7
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
BURLEY: $ 36.51 3/2010 Cody Riggs, St. Thomas Aquinas
BURLEY: $ 36.51 3/1/2014 Deron Gordon, Northeast (O
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 822 Thomas Burns 11 Northwestern 36.04$ 10
2 1150 Chase Bonham 12 Raines 37.60 8
3 1333 Jermanie Byrd 11 Aquinas 37.86 6
4 1332 Justin Brown 12 Aquinas 39.03 5
5 931 Caleb Okwaraji 12 Miramar 39.17 4
6 1356 Sekou Veillard 12 Aquinas 40.06 3
7 882 Serge Gorban 10 Sunset 40.65 2
8 533 Damien Lindor 12 Homestead 42.11 1
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
BURLEY: $ 40.91 3/1/2014 Miami Washington, Washington
BURLEY: $ 40.91 3/1/2014 Miami Washington, Washington
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Miramar HS 'A' 41.19q 4
2 St. Thomas Aquinas HS 'A' 41.67q 2
3 Miami Northwestern HS 'A' 41.82q 2 41.813
4 Raines HS 'A' 41.82q 4 41.819
5 Christopher Columbus HS 'A' 41.95q 3
6 G. Holmes Braddock HS 'A' 42.50q 1
7 Olympia HS 'A' 42.53q 3
8 North Miami HS 'A' 42.86q 1
9 Homestead Senior HS 'A' 43.82 3
10 Coral Reef HS 'A' 44.00 4
11 South Dade HS 'A' 44.40 4
12 Miami Carol City HS 'A' 44.60 2
13 Miami Norland HS 'A' 45.24 1
14 John A. Ferguson HS 'A' 45.27 1
15 Miami Sunset HS 'A' 45.62 3
16 Felix Varela HS 'A' 46.46 4
17 Westminster Christian School 'A' 46.75 3
18 Doral Academy Charter HS 'A' 47.56 2
19 Spanish River HS 'A' 49.44 4
20 Alonzo & Tracy Mourning HS (Bi 'A' 55.33 1
-- Belen Jesuit Preparatory Schoo 'A' DQ 1 out of zone
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
BURLEY: $ 40.91 3/1/2014 Miami Washington, Washington
BURLEY: $ 40.91 3/1/2014 Miami Washington, Washington
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miramar HS 'A' 40.95 10
2 Raines HS 'A' 41.45 8
3 Christopher Columbus HS 'A' 41.92 6
4 G. Holmes Braddock HS 'A' 42.80 5
5 North Miami HS 'A' 43.27 4
6 Olympia HS 'A' 43.65 3
7 St. Thomas Aquinas HS 'A' 43.73 2
-- Miami Northwestern HS 'A' DNF
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
BURLEY: $ 1:28.10 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
BURLEY: $ 1:28.10 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Christopher Columbus HS 'A' $ 1:28.10q 3
2 Miami Northwestern HS 'A' 1:28.13q 4
3 Raines HS 'A' 1:28.44q 3
4 Coral Gables HS 'A' 1:30.72q 2
5 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 1:31.26q 3
6 Coral Reef HS 'A' 1:31.86q 4
7 Dr. Michael Krop HS 'A' 1:32.28q 2
8 Miami Carol City HS 'A' 1:32.69q 2
9 Miramar HS 'A' 1:33.27 1
10 Miami Jackson HS 'A' 1:33.70 3
11 North Miami HS 'A' 1:34.88 3
12 Olympia HS 'A' 1:35.89 1
13 Miami Norland HS 'A' 1:36.94 1
14 American HS 'A' 1:37.24 1
15 Miami Sunset HS 'A' 1:39.80 1
16 Belen Jesuit Preparatory Schoo 'A' 1:39.99 2
17 South Dade HS 'A' 1:42.12 1
18 Alonzo & Tracy Mourning HS (Bi 'A' 1:44.90 4
19 Doral Academy Charter HS 'A' 1:50.45 2
-- Homestead Senior HS 'A' DQ 4 out of zone
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
BURLEY: $ 1:28.10 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
BURLEY: $ 1:28.10 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miami Northwestern HS 'A' 1:27.05$ 10
2 Raines HS 'A' 1:27.79$ 8
3 Christopher Columbus HS 'A' 1:28.30 6
4 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 1:29.86 5
5 Coral Gables HS 'A' 1:30.41 4
6 Coral Reef HS 'A' 1:30.48 3
7 Dr. Michael Krop HS 'A' 1:31.38 2
8 Miami Carol City HS 'A' 1:34.40 1
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
BURLEY: $ 3:14.00 3/1/2014 Miami Washington, Washington
N Bethel II, K Larry, T McPhee, V Small
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miami Northwestern HS 'A' 3:12.12$ 4 10
2 St. Thomas Aquinas HS 'A' 3:21.44 4 8
3 Christopher Columbus HS 'A' 3:25.16 3 6
4 Raines HS 'A' 3:26.68 2 5
5 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 3:27.42 4 4
6 Coral Reef HS 'A' 3:29.19 4 3
7 Homestead Senior HS 'A' 3:31.14 3 2
8 Doral Academy Charter HS 'A' 3:32.50 2 1
9 Dr. Michael Krop HS 'A' 3:33.26 3
10 Miami Jackson HS 'A' 3:33.75 2
11 Olympia HS 'A' 3:33.79 4
12 Everglades HS 'A' 3:35.66 2
13 Coral Gables HS 'A' 3:36.82 3
14 North Miami HS 'A' 3:37.18 3
15 Miramar HS 'A' 3:37.96 4
16 John A. Ferguson HS 'A' 3:39.77 2
17 Miami Carol City HS 'A' 3:39.84 2
18 Gulliver Prep HS 'A' 3:43.21 2
19 Ransom Everglades School 'A' 3:44.63 1
20 American HS 'A' 3:47.18 3
21 Felix Varela HS 'A' 3:50.36 1
22 Palmer Trinity School 'A' 3:51.68 1
23 G. Holmes Braddock HS 'A' 3:55.90 1
Boys 4x800 Meter Relay
==========================================================================
BURLEY: $ 7:56.70 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
B Barrow, M Butler, G Darosa, B Statham
BURLEY: $ 7:56.70 2/28/2014 St. Thomas Aquinas, Aquinas
B Barrow, M Butler, G Darosa, B Statham
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miami Northwestern HS 'A' 8:09.86 2 10
2 American Heritage Ms/Hs (Plant 'A' 8:12.03 2 8
3 Christopher Columbus HS 'A' 8:13.86 2 6
4 Belen Jesuit Preparatory Schoo 'A' 8:21.70 2 5
5 Homestead Senior HS 'A' 8:25.02 2 4
6 Coral Reef HS 'A' 8:26.41 2 3
7 G. Holmes Braddock HS 'A' 8:31.47 2 2
8 St. Thomas Aquinas HS 'A' 8:31.51 2 1
9 John A. Ferguson HS 'A' 8:33.54 2
10 Doral Academy Charter HS 'A' 8:40.48 2
11 Olympia HS 'A' 8:40.49 2
12 South Dade HS 'A' 8:46.92 1
13 Ransom Everglades School 'A' 8:48.79 1
14 Dr. Michael Krop HS 'A' 8:50.93 2
15 Miramar HS 'A' 8:53.62 2
16 Miami Carol City HS 'A' 8:56.67 2
17 Mater Academy Charter Ms/Hs 'A' 9:01.08 1
18 Raines HS 'A' 9:02.49 2
19 Gulliver Prep HS 'A' 9:16.68 1
20 Palmer Trinity School 'A' 9:31.02 1
21 North Miami HS 'A' 9:32.91 2
22 Miami Jackson HS 'A' 9:46.17 1
23 Miami Sunset HS 'A' 9:51.86 1
24 Coral Gables HS 'A' 10:01.44 1
25 Felix Varela HS 'A' 10:12.39 1
26 Alonzo & Tracy Mourning HS (Bi 'A' 10:14.09 1
27 Westminster Christian School 'A' 10:33.22 1
Boys High Jump
=======================================================================
BURLEY: $ 6-10 3/2008 Brian Knight, Miami Southridge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 124 Donald Chaney 9 Belen 1.87m 10
2 159 Xzavier Henderson 9 Columbus 1.82m 8
3 1271 Adrian Winfrey 11 South Dade J1.82m 6
4 128 Eric Labrador 11 Belen J1.82m 5
5 1186 O'Jhonte Armstrong 12 Ransom 1.77m 4
6 1388 Alan Glanville 11 Vero Beach J1.77m 3
7 801 Nathaniel Wheeler 11 Norland J1.77m 2
8 1262 Tywood Jacquet 12 South Dade 1.72m 1
9 540 Bobby Victor 10 Homestead 1.67m
9 524 Jatorie Clayton 12 Homestead 1.67m
9 1052 Chris Johnson 11 Olympia 1.67m
9 51 Nicklas Baran 11 Am Heritage 1.67m
9 66 Cameron Smith 11 Am Heritage 1.67m
9 10 Mathieu Awity-Feli 12 Mourning 1.67m
9 260 Matthew Williams 12 Coral Reef 1.67m
-- 216 Louis Roses 10 Coral Gables NH
-- 213 Kenny Ponce 9 Coral Gables NH
-- 539 Jaden Swindle 11 Homestead NH
-- 259 Reginald Tillman 12 Coral Reef NH
-- 339 Euniel Fortunato 11 Krop NH
-- 1444 Jonathan Roomes 11 Coral Reef NH
-- 599 Danilo Zavala 12 Ferguson NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
BURLEY: $ 15-00 3/2010 David Shepherd, St. Thomas Aquinas
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 573 Liam Ackerman 12 Ferguson 14-00.00 10
2 1040 Jack Biro 12 Olympia 12-00.00 8
3 588 Omar Mantilla 10 Ferguson 11-00.00 6
4 152 Christopher Diaz-S 12 Columbus 10-06.00 5
5 153 Craig Downs 12 Columbus J10-06.00 4
6 1341 Matthew Farrell 10 Aquinas J10-06.00 3
7 1360 Derrick Wingo 9 Aquinas 10-00.00 2
8 118 Christopher Avallo 12 Belen 9-06.00 1
9 138 Carlos Sosa 11 Belen J9-06.00
10 117 Michael Aparacio 11 Belen 9-00.00
10 1359 Michael West 10 Aquinas 9-00.00
12 658 Najeh Alexander 12 Carol City 8-06.00
-- 662 Carlos Echerehdia 9 Carol City NH
-- 338 Carly Fleuridor 10 Krop NH
-- 339 Euniel Fortunato 11 Krop NH
-- 147 Christopher Bentle 12 Columbus NH
-- 578 Eduardo Chavez 11 Ferguson NH
-- 543 Richard Williams 10 Homestead NH
Boys Long Jump
============================================================================
BURLEY: $ 23-06 3/2011 Phillip Dorsett, St. Thomas Aquinas
BURLEY: $ 23-06 2/28/2014 Tyrone Thornton, Jackson
BURLEY: $ 23-06 2/28/2014 Tyrone Thornton, Jackson
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 931 Caleb Okwaraji 12 Miramar 6.80m NWI 10
2 68 Marco Wilson 12 Am Heritage 6.56m NWI 8
3 67 Matthew Solomon 12 Am Heritage 6.39m NWI 6
4 60 Dyllion Lester 11 Am Heritage 6.37m NWI 5
5 1043 Quincy Dames 12 Olympia 6.17m NWI 4
6 149 Robert Crockett 11 Columbus 6.07m NWI 3
7 916 Chad Black 11 Miramar 6.03m NWI 2
8 596 Chad Spencer 12 Ferguson 5.98m NWI 1
9 1263 Jesse Jeudi 12 South Dade 5.96m NWI
10 1390 DeMarcus Harris 10 Vero Beach 5.94m NWI
11 979 Cory Smith 9 North Miami 5.93m NWI
11 1444 Jonathan Roomes 11 Coral Reef 5.93m NWI
13 1154 Dorian Gillespie 12 Raines 5.81m NWI
13 537 Moise Saby 12 Homestead 5.81m NWI
15 1057 Chris Sipp 12 Olympia 5.77m NWI
16 1058 Brenden Sius 10 Olympia 5.74m NWI
17 1355 Dalin Thomas 11 Aquinas 5.72m NWI
18 497 Anton Hall 9 Gulliver 5.70m NWI
19 691 Terrell Williams 12 Central 5.69m NWI
20 496 David-Jason Guillo 11 Gulliver 5.66m NWI
21 832 Sharod Oliver 11 Northwestern 5.60m NWI
22 760 Amaje Scott 11 Killian 5.59m NWI
23 1343 Cameron Givens 11 Aquinas 5.55m NWI
24 733 Keyshaun Paul 11 Jackson 5.52m NWI
25 90 Nasir Coffee 9 American 5.49m NWI
-- 119 Manuel Becerra 10 Belen ND NWI
-- 96 Troy Robinson 11 American ND NWI
-- 1289 William Boheda 10 Span River ND NWI
-- 141 Daniel Venerio 9 Belen ND NWI
-- 1261 Woobendy Guerrier 12 South Dade ND NWI
-- 1262 Tywood Jacquet 12 South Dade ND NWI
-- 1450 Alexandre Rodrigue 9 Archimedean ND NWI
-- 1421 Juan-Carlos Aceved 10 Westminster ND NWI
-- 1420 Jorge Acevedo 7 Westminster ND NWI
-- 1422 Johnny Bankston 10 Westminster ND NWI
-- 11 Josephson Cadet 9 Mourning ND NWI
-- 1328 Alphonso Blades 11 Aquinas ND NWI
-- 1395 Brandon Wallace 12 Vero Beach ND NWI
-- 297 Raul Ley 9 Doral ND NWI
-- 584 Oscar Hernandez 11 Ferguson ND NWI
-- 755 Chazre Hawkins 11 Killian ND NWI
-- 294 Luis Gomez 12 Doral ND NWI
-- 528 Ja'kel Gibson 12 Homestead ND NWI
-- 340 Eddie Gabriel 11 Krop ND NWI
-- 575 Noah Bitter 9 Ferguson ND NWI
-- 301 Jorge Mirabal 12 Doral ND NWI
-- 966 Adams Jacob 11 North Miami ND NWI
-- 963 Gibson Francois 12 North Miami ND NWI
-- 165 Andre Merchan 10 Columbus ND NWI
-- 200 Tijhani Brown 10 Coral Gables ND NWI
-- 241 Dajon Clark 10 Coral Reef ND NWI
-- 865 James Martin 12 Palmetto ND NWI
-- 205 William Fay 9 Coral Gables ND NWI
Boys Triple Jump
============================================================================
BURLEY: $ 47-09 2/28/2014 Wisdom Offor, American
BURLEY: $ 47-09 2/28/2014 Wisdom Offor, American
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 754 Kani Falconer 12 Killian 14.24m NWI 10
2 596 Chad Spencer 12 Ferguson 14.15m NWI 8
3 1263 Jesse Jeudi 12 South Dade 13.72m NWI 6
4 931 Caleb Okwaraji 12 Miramar 13.50m NWI 5
5 1154 Dorian Gillespie 12 Raines 13.37m NWI 4
6 1355 Dalin Thomas 11 Aquinas 13.20m NWI 3
7 1386 Theotis Campbell 12 Vero Beach 13.06m NWI 2
8 163 Justin Jackson 12 Columbus 12.98m NWI 1
9 1046 Brian Gracia 10 Olympia J12.98m NWI
10 202 Quinton Curry 11 Coral Gables 12.79m NWI
10 241 Dajon Clark 10 Coral Reef 12.79m NWI
10 1057 Chris Sipp 12 Olympia 12.79m NWI
13 508 Dewayne Terry 12 Gulliver 12.65m NWI
14 67 Matthew Solomon 12 Am Heritage 12.63m NWI
15 301 Jorge Mirabal 12 Doral 12.58m NWI
15 1443 Phenol Williams 11 Carol City 12.58m NWI
17 537 Moise Saby 12 Homestead 12.55m NWI
18 1444 Jonathan Roomes 11 Coral Reef 12.49m NWI
19 921 Preston Holt 12 Miramar 12.40m NWI
20 57 Michael Hicks 12 Am Heritage 12.39m NWI
21 172 Sean Zetino 12 Columbus 12.07m NWI
22 1058 Brenden Sius 10 Olympia 12.03m NWI
23 250 Jonathon Mckenzie 11 Coral Reef 12.00m NWI
24 345 Joshua Paul 20 Krop 11.96m NWI
25 524 Jatorie Clayton 12 Homestead 11.87m NWI
26 120 Luciano Bettocchi 10 Belen 11.84m NWI
27 342 Christian Joseph 12 Krop 11.78m NWI
28 975 Andy Pierre-Antoin 11 North Miami 11.69m NWI
29 663 Burnett Godbee 12 Carol City 11.60m NWI
30 297 Raul Ley 9 Doral 11.51m NWI
30 967 Mensley Jean 10 North Miami 11.51m NWI
32 1289 William Boheda 10 Span River 11.37m NWI
-- 979 Cory Smith 9 North Miami ND NWI
-- 1267 Jamahl Melvin 11 South Dade ND NWI
-- 164 Joshua Jobe 11 Columbus ND NWI
-- 1346 Christopher Louima 12 Aquinas ND NWI
-- 200 Tijhani Brown 10 Coral Gables ND NWI
-- 629 Andrew Edwards 11 McArthur ND NWI
-- 662 Carlos Echerehdia 9 Carol City ND NWI
-- 581 Alan Georgeon 11 Ferguson ND NWI
-- 218 Jermaine Witherspo 9 Coral Gables ND NWI
-- 934 Osaji Skyers 10 Miramar ND NWI
-- 294 Luis Gomez 12 Doral ND NWI
Boys Shot Put
=======================================================================
BURLEY: $ 60-01.50 2/28/2014 Dovanta Jones, Central
BURLEY: $ 60-01.50 2/28/2014 Dovanta Jones, Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1393 Jeremiah Pearson 12 Vero Beach 15.86m 10
2 170 Rodney Powell 12 Columbus 14.00m 8
3 929 Malik Melvin 11 Miramar 13.95m 6
4 1387 Davion Cross 12 Vero Beach 13.90m 5
5 1339 Dez Dumerrvil Jean 11 Aquinas 13.35m 4
6 835 demetrius taylor 12 Northwestern 12.96m 3
7 826 mark fox 10 Northwestern J12.96m 2
8 1327 Kareem Albert 11 Aquinas 12.62m 1
9 148 Gary Cooper 10 Columbus 12.53m
10 489 Mandy Alonso 12 Gulliver 12.45m
10 503 Westley Neal 9 Gulliver 12.45m
12 918 Sebastien Dolcine 12 Miramar 12.43m
13 586 Cristian Hidalgo 12 Ferguson 12.28m
14 577 Alessandro Cantill 12 Ferguson 12.26m
15 1272 Keanu Sullivan 12 Southwest 12.25m
16 1151 Jalen Brayboy 12 Raines 12.10m
17 978 Deandre Richard 12 North Miami 11.60m
18 1264 Patrick Lafaille 12 South Dade 11.55m
19 597 Mario Trujillo 10 Ferguson 11.53m
20 977 Will Raoul 9 North Miami 11.46m
21 684 Jamal Clarke 11 Central 11.35m
21 122 Javier Canto 10 Belen 11.35m
23 736 Gregory Smith 11 Jackson 11.31m
24 1045 Donovan Enos 11 Olympia 11.24m
25 668 Ellis Mcmillon 11 Carol City 11.16m
26 491 Ernesto Cachon 9 Gulliver 11.15m
27 1258 Ruben Enriquez 10 South Dade 11.12m
28 933 Collin Salmon 12 Miramar 11.07m
-- 884 Steven Hernandez 9 Sunset ND
-- 868 Danny Olgetree 12 Palmetto ND
-- 1424 Tyler Bolles 11 Westminster ND
-- 887 Leo Linares 11 Sunset ND
-- 751 Kumar Battle 12 Killian ND
-- 732 Donte Morris 12 Jackson ND
-- 862 Annais Harris 12 Palmetto ND
-- 753 Thomas Coverley 11 Killian ND
-- 132 Nick Patricios 10 Belen ND
-- 166 Tony Mills 11 Columbus ND
-- 93 Khalil Lynes 12 American ND
-- 198 Christian Balsera 11 Coral Gables ND
-- 196 Abdul Anthony 11 Coral Gables ND
-- 1349 Marlon Martinez 9 Aquinas ND
-- 21 Sphel Mathieu 9 Mourning ND
-- 1127 Owen Reynolds 9 Palmer ND
-- 49 Abraham Alce 11 Am Heritage ND
-- 22 Budell Noel 10 Mourning ND
-- 457 Andre Gonzalez 12 Braddock ND
-- 526 Jamari Donaldson 12 Homestead ND
-- 335 Bryce Coq 11 Krop ND
-- 538 Rahmod Smith 10 Homestead ND
-- 530 Paul Griffin 9 Homestead ND
-- 252 Carlos Mujica 10 Coral Reef ND
-- 294 Luis Gomez 12 Doral ND
-- 245 Kevin Lampkins 10 Coral Reef ND
-- 306 Jesus Pimentel 11 Doral ND
-- 304 Luis Muniz 11 Doral ND
Boys Discus Throw
=======================================================================
BURLEY: $ 175-01 2/28/2014 Dovanta Jones, Central
BURLEY: $ 175-01 2/28/2014 Dovanta Jones, Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 668 Ellis Mcmillon 11 Carol City 40.92m 10
2 1337 Grayson Crozier 11 Aquinas 39.87m 8
3 970 Straus Laguerre 11 North Miami 39.26m 6
4 1152 Joshua Brimmer 12 Raines 38.90m 5
5 684 Jamal Clarke 11 Central 36.40m 4
6 170 Rodney Powell 12 Columbus 35.61m 3
7 598 Manuel Vazquez 11 Ferguson 35.29m 2
8 938 Brian Witter 12 Miramar 35.25m 1
9 584 Oscar Hernandez 11 Ferguson 34.63m
10 1393 Jeremiah Pearson 12 Vero Beach 33.59m
11 335 Bryce Coq 11 Krop 33.55m
12 753 Thomas Coverley 11 Killian 32.38m
13 1258 Ruben Enriquez 10 South Dade 32.07m
13 1327 Kareem Albert 11 Aquinas 32.07m
15 918 Sebastien Dolcine 12 Miramar 31.67m
16 49 Abraham Alce 11 Am Heritage 31.27m
17 526 Jamari Donaldson 12 Homestead 31.09m
18 245 Kevin Lampkins 10 Coral Reef 30.66m
19 738 Edward Toomer 11 Jackson 30.64m
20 680 carl Augustave 12 Central 30.12m
21 132 Nick Patricios 10 Belen 30.01m
22 491 Ernesto Cachon 9 Gulliver 29.28m
23 457 Andre Gonzalez 12 Braddock 28.96m
24 933 Collin Salmon 12 Miramar 28.80m
25 489 Mandy Alonso 12 Gulliver 28.32m
26 122 Javier Canto 10 Belen 28.26m
27 1264 Patrick Lafaille 12 South Dade 27.67m
-- 1045 Donovan Enos 11 Olympia ND
-- 1127 Owen Reynolds 9 Palmer ND
-- 304 Luis Muniz 11 Doral ND
-- 1424 Tyler Bolles 11 Westminster ND
-- 1347 Nico MacDonald 11 Aquinas ND
-- 131 Nicholas Muniz 10 Belen ND
-- 198 Christian Balsera 11 Coral Gables ND
-- 196 Abdul Anthony 11 Coral Gables ND
-- 732 Donte Morris 12 Jackson ND
-- 720 Jan Carlos Bautist 9 Jackson ND
-- 751 Kumar Battle 12 Killian ND
-- 530 Paul Griffin 9 Homestead ND
-- 579 Maxwell Diaz 10 Ferguson ND
-- 521 Antwun Battles 11 Homestead ND
-- 349 Nelson Vincent 9 Krop ND
-- 887 Leo Linares 11 Sunset ND
-- 309 Andres Taquechel 12 Doral ND
-- 788 Alec Carr 11 Norland ND
-- 868 Danny Olgetree 12 Palmetto ND
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Miami Northwestern HS 175 2) St. Thomas Aquinas HS 71.50
3) American Heritage MS/HS (P 45.50 4) Ransom Everglades School 45
5) Miami Jackson HS 30 5) Gulliver Prep HS 30
7) Fort Myers HS 29 8) Coral Reef HS 28
9) Raines HS 26 10) Mater Academy Charter MS/ 22
10) North Miami HS 22 12) Vero Beach HS 20
13) Olympia HS 18 14) Spanish River HS 17
15) John A. Ferguson HS 16 16) Our Lady of Lourdes Acade 15
16) Wharton HS 15 16) South Dade HS 15
19) Palmer Trinity School 12 20) Miramar HS 8
20) Miami Carol City HS 8 20) Suncoast HS 8
23) Miami Palmetto HS 6 23) Miami Killian HS 6
25) Dr. Michael Krop HS 5 26) G. Holmes Braddock HS 4
27) Felix Varela HS 3
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Christopher Columbus HS 72 2) St. Thomas Aquinas HS 67
3) Miramar HS 66 4) Miami Northwestern HS 63
5) American Heritage MS/HS (P 61 6) Belen Jesuit Preparatory 49
7) John A. Ferguson HS 41 8) Raines HS 38
9) Vero Beach HS 32 10) Miami Norland HS 30
11) Coral Reef HS 27 12) G. Holmes Braddock HS 25
13) Olympia HS 21 14) South Dade HS 16
14) Miami Carol City HS 16 16) North Miami HS 14
17) Homestead Senior HS 12 18) Miami Killian HS 10
19) Dr. Michael Krop HS 8 19) Everglades HS 8
21) Spanish River HS 5 22) Miami Central HS 4
22) Ransom Everglades School 4 22) Coral Gables HS 4
22) Wharton HS 4 26) Miami Sunset HS 2
27) Mater Academy Charter MS/H 1 27) Doral Academy Charter HS 1
|